20 C
Budapest

Egy oltás még nem elég: el is mondjuk, miért

Dátum:

Magyarországon jelenleg még csak két adagban védettséget nyújtó oltások érhetők el: az első adagot követően még nem alakul ki teljes védettség, ezért nem indokolt az sem, hogy kevésbé vigyázzunk, mint korábban.

Az egy adagnyi vakcinával már beoltottak ne változtassanak viselkedésükön: várakozzanak addig, amíg oltásuk második adagját is megkapják, javasolja Paul Offit, az amerikai élelmiszer- és gyógyszer engedélyeztetési hatóság, az FDA egyik tagja. A szakember azt követően beszélt erről, hogy a közelmúltban az amerikai járványügyi hivatal közzétette, a Pfizer és a Moderna oltásai az első adagot követően két héttel 80 százalékos védettséget alakítanak ki.

„Félelemmel tölt el az a gondolat, hogy esetleg mást sugalltunk, mint hogy ezekből a vakcinákból két adag szükséges” – mondta el a CNN-nek.

Anthony Fauci amerikai egészségügyi főtanácsadó egy hétfői találkozón a Fehér Házban szintén említette a 80 százalékos értéket, kiegészítve azzal, hogy arról viszont nincsen adatuk, mennyire lehet tartós ez a védelem második adag nélkül. Offit szerint

a tartós immunvédelem miatt is fontos, hogy a második adagot is megkapja mindenki,

aki megkezdte az oltási programot.

Akik két adagnyit kapnak a Pfizer oltásából, azok fél évig egészen biztosan nyugodtak lehetnek: a gyártó kutatása szerint azok, akiket két adaggal immunizáltak, ennyi védelemre már egészen biztosan számíthatnak. Érv még az oltási program befejezése mellett az is, hogy

akik felvették mindkét dózist, azok a variánsok elleni védelem valamilyen szintjére is számíthatnak.

A gyártó a dél-afrikai variánssal kapcsolatos védelmet emelte ki, Paul Offit pedig azt, hogy ez csak a második dózist követően alakul ki.

A második adag kiváltotta hosszabb védelem mögött rejlő elmélet a következő: az immunrendszernek számít az, hányszor találkozik egy patogénnel. „Ha újra felbukkan a közelében, az jelet ad számára arra, hogy ezzel a problémával tényleg érdemes foglalkoznia, és erős választ kell rá kialakítania” – magyarázza Michael Tal, a Stanford immunológusa.

Tal szerint nagyon sokan kérdezik tőle, mindenképp fel kell-e venniük az oltás második adagját: főként olyanokat érdekel ez nagyon, akik az elsőnél valamilyen mellékhatást tapasztaltak meg.

Mellékhatással vagy anélkül, a válasz egyértelműen igen.

„A tapasztalt mellékhatások olcsó árat jelentenek azért az erős immun védelemért, amely a második adagot követően kialakul” – vélekedik az immunológus.

Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás
Forrás: Infostart.hu

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...