5.4 C
Budapest

Ennyi volt a napelemek aranykorszaka? Hamarosan kivégzik a rendszert a szakértő szerint – Rosszul járnak, akik felszereltették

Dátum:

Elemi szintű változás következik a napelemek piacán. Az iparági szereplők úgy értelmezik, két évvel később, 2024. január elsejétől általánosan véget vethet a legutóbbi kormányrendelet a felhasználói szempontból kedvező éves szaldó rendszernek. De mit jelent ez pontosan?

November 18-án jelent meg a napelemekről szóló kormányrendelet, amelynek értelmezése még az érintett szakmát is kihívások elé állította. A MANAP iparági egyesület éppen ezért állásfoglalást kért az ügyben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH).

Egy hónappal azt követően, hogy az Orbán-kormány október végén átmenetileg felfüggesztette az idei év október 31. után benyújtott HMKE-igénylések nyomán megvalósuló új napelemes rendszerek hálózati betáplálási lehetőségét, újabb lényeges és felhasználószempontból negatív változás történt a háztartási naperőművek hazai szabályozásában.

A Portfólió világított rá cikkében, hogy bár továbbra sem teljesen egyértelmű a legutóbbi szabályozási váltás, az első értelmezésektől eltérően a 13/2022. (XI. 18.) MEKH-rendelet alapján

2024. január 1-jétől lényegében mindenkinek megszűnik az éves szaldóelszámolás,

ami jelentős mértékben hozzájárult a háztartási napelemes rendszerek hazai térhódításához.

Szolnoki Ádám, a MANAP iparági egyesület elnöke a lapnak úgy fogalmazott, a Magyar Közlönyben megjelent rendelet nyomán az éves szaldót havi szaldó válthatja az említett időponttól; a változás azokat is érinti, akik már korábban bekerültek a szaldóelszámolásba.

Mint kiderült, a kormányrendelet indoklása is erre utal. Eszerint „a szaldóelszámolás betöltötte az eredeti célját, tekintettel arra, hogy a háztartási méretű kiserőművek darabszáma és beépített teljesítménye az elmúlt időszakban dinamikusan növekedett”.

Ahogy rávilágítottak, a havi szaldóra való átállás azt jelentené, hogy míg az éves szaldó rendszer keretében az elszámolás alapját a 12 hónap alatt hálózatra betáplált és onnan vételezett villamos energia különbözete képezi, addig az új rendszerben havonta elszámolnák a különbözetet – fogalmazott a lap.

A havi szaldóra átállás nagy változást jelent, mert kedvezőtlenül módosítja a napelemes rendszerek megtérülési idejét.

Két fő okot említettek: egyrészt, a HMKE-k termelése éven belül nyáron a legnagyobb, télen jóval kisebb, ekkor viszont jellemzően a legmagasabb a háztartások villamosenergia-felhasználása.

– Ha a rendszer többet termel az elszámolási időszak során, mint a felhasználás, akkor a túltermelést (betáplálási többletet) a szolgáltató jóval alacsonyabb, kevesebb mint fele akkora tarifán veszi át, mint amennyiért a háztartás a hálózatból vételezhet (13-15 forint vs. 35 forint/kWh) – írták.

Fontos kiemelni, hogy egy az adott háztartás éves fogyasztásának megfelelő termelésűre méretezett HMKE esetében – az éves szaldónak köszönhetően – mindez nem okoz gondot a háztartásnak. Ekkor ugyanis – világítottak rá a szakértők – az elszámolás csak az éves elszámolási időszak végén történik meg, vagyis a szezonális eltérések kiegyenlítik egymást. Ezzel a háztartások télen használhatják fel a nyári többlettermelést, ami azt jelenti, hogy a hálózatot egyfajta szezonális energiatárolóként használhatják, a szaldóelszámolás jellegéből következően lényegében ingyen.

Fotó: Pixabay

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...