ez a döbbenetes ok is állhat a hirtelen szívhalál hátterében megszólal a magyar háziorvos

Ez a döbbenetes ok is állhat a hirtelen szívhalál hátterében – megszólal a magyar háziorvos

A covid is okozhatja a tragédiát. Magyarországon több ember hal meg hirtelen szívhalálban, mint daganatos megbetegedésekben.

Magyarországon a szív- és érrendszeri halálozások nagy része hirtelen szívmegállás (hirtelen szívhalál) miatt következik be, amely 20-25 000 ember halálát okozza évente. Ez akár napi 70 halálesetet is jelenthet. Pontosan emiatt nagyon fontos az, hogy tisztában legyünk azzal, hogyan is kell kezelnünk egy olyan szituációt, ha esetleg valaki a környezetünkben összeesne.

Lapunknak dr. Mangó Gabriella háziorvos elmondta, hogy nagyon sok ember életét meg lehetne menteni, hogyha az emberek azonnal cselekednének az ilyen esetekben.

Magyarországon a hirtelen szívhalál gyakori. Ilyenkor rendkívül fontos az időfaktor. Sokszor megesik, hogy a mentő például a nagyobb forgalom miatt nem ér ki időben és a betegnek sajnos már esélye sincs

– árulta el a doktornő.

Ha azt vesszük észre, hogy az utcán valaki összeesik, elszürkül az arca, nincs keringése és nem lélegzik, az első dolgunk még mielőtt kihívjuk a mentőket, hogy stabil oldalfekvésbe helyezzük és ügyelünk arra, hogy nehogy lenyelje a nyelvét. 

egészség,szívhalál,koronavírus,újraélesztés,covid,hirtelen
dr. Mangó Gabriella szerint a Covid miatt megnőhet a hirtelen szívhalálozások száma.  Fotó: Ripost

„Miután tárcsáztuk a mentőket, el kell kezdenünk az újraélesztést. A legtöbb esetben a hirtelen szívhalált szívritmus-zavar okozza, amit szívkompresszióval helyre lehet állítani. Sokszor az is segít, ha ráütnek a mellkas közepére” – magyarázza.

Sajnos a fővárosban több olyan esetről is hallhattunk, ahol a környező emberektől semmilyen segítség nem érkezett. Két évvel ezelőtt egy utas lett rosszul az M4-es metró egyik szerelvényén, ám senki nem segített neki és még csak segítséget sem hívtak hozzá. A végállomásnál a biztonsági őrök találtak rá, de akkor már nem lehetett rajta segíteni. 

Dr. Mangó Gabriella szerint a Covid is szerepet játszhat abban, hogy mostanság ennyi hirtelen szívleállás történik.

A covid-járvány után 2 hónappal megnő a vérrögképződés és a trombózis kockázata, illetve a szívritmus is felgyorsul. Tehát nem kizárt, hogy a koronavírus miatt gyakoribb a hirtelen szívhalál

– tette hozzá.

Fotó: Shutterstock

Forrás: Ripost / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!