Régóta nem jött olyan jó hír a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban, mint most Angliából: a beoltott britek 96 százalékának szervezetében vannak antitestek egy hónappal az első dózis beadása után.
– Ez az egyik legkorábbi valós, nem laboratóriumi teszteredmény az Egyesült Királyságban, és fantasztikus eredménnyel zárult – mondta Dr. Maddie Shrotri, a kutatás vezetője a Guardiannak. Szerinte igen figyelemreméltó, hogy mennyire hatásosnak bizonyult ez a két vakcina, különösen annak fényében, hogy milyen rövid idő alatt kellett kifejleszteni őket.
Shotri elárulta azt is, hogy a kutatásban nem vehetett részt olyan illető, akinek a szervezetében az első oltás előtt egy kihordott betegségből kifolyólag volt ellenanyag. A résztvevők átlagéletkora 65 év volt, hiszen Angliában is az idősebb korosztály kapta meg elsőként a vakcinát.
A kutatás szerint az antitest-termelés gyorsabban és erőteljesebben indult be azoknál, akik a Pfizer/BioNTech vakcinát kapták, de az AstraZeneca négy hét után behozta a lemaradást. Onnantól majdnem megegyező antitest-számot produkáltak a különböző vakcinával beoltottak. Az első dózis az idősebbeknél még kevesebb ellenanyag-termeléssel járt, de a második dózis után ez a különbség is eltűnt.
Hasonló dolgot figyeltek meg az alapbetegséggel bírók esetében is, például rákbetegségben, diabéteszben és szívbetegségben szenvedőknél, valamint azoknál, akik autoimmun-betegségre szednek gyógyszert. A második dózis után ők is ugyanannyira védettnek bizonyultak, mint mindenki más.
Forrás: Blikk.hu
Fotó:MTI/Czeglédi Zsolt