ez történik az apák agyával a terhesség során: tudósok figyelték meg

Ez történik az apák agyával a terhesség során: tudósok figyelték meg

Nem csak a nők változnak a terhesség során.

Tudjuk, hogy a várandósság idején és a szülés során a nők teste komoly átalakuláson megy át, az agy újrahuzalozódik, és lényeges változás figyelhető meg a hormonháztartásban is.

De a gyermekvárás során, illetve a gyermek születésével bekövetkező biológiai változások nemcsak az anyákat, hanem az apákat is érintik.

Így változik az apák agya

A tesztoszteron a legismertebb férfi nemi hormon, mely versenyképessé, motiváltabbá teszi a férfiakat a párkeresés idején. Kutatások szerint azonban, amikor egy férfi először válik apává, tesztoszteronszintje lecsökken – és már soha nem éri el a gyermeke születését megelőző szintet. Ennek a változásnak az a szerepe, hogy a férfi figyelmét a párkeresésről a gyermekgondozás felé terelje.

– Az alacsonyabb tesztoszteronszintű férfiak sokkal érzékenyebbek gyermekeik jelzéseire, nagyobb empátiával közelítenek feléjük. Ha csecsemősírást hallgattatnak meg egy csoport férfival, az igazán magas tesztoszteronszinttel rendelkezők nagyon irritálónak találnák a hangot – magyarázza dr. Anna Machin az ENSZ evolúciós antropológusa.

Kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb tesztoszteronszintű férfiak jobban alkalmazkodnak gyermekük igényeihez, és gyorsabban reagálnak a baba sírására. A csökkenő tesztoszteronszint egyúttal lehetővé teszi a férfiakban jelen lévő oxitocin hatásainak érvényesülését is. Az oxitocin szülés során betöltött szerepe jól ismert – felel a méhösszehúzódásokért -, de a kötődés kialakulásában is szerepe van – mindkét nem esetében. Vizsgálatok szerint a férfiak oxitocinszintje már a várandósság idején megemelkedik. Közelebb hozza a leendő szülőpárt egymáshoz, és hozzásegíti őket ahhoz, hogy a baba érkezését követően szorosan együttműködjenek.

Bebizonyosodott, hogy az apák esetében a legmagasabb oxitocinszint – ellentétben az anyákkal – nem a gondozási feladatok során, hanem a gyermekeikkel való játék alatt szabadul fel. Az apává válást kísérő agyi változásokat pedig elsősorban azokon az agyi területeken figyelték meg a tudósok, melyek a tervezéshez, problémamegoldáshoz, empátiához, valamint a fenyegetettség észleléséhez kapcsolódnak.

Az apákat is segítik az ösztöneik

Azt mondják, egy nő akkor válik anyává, amikor meglátja a két csíkot a terhességi teszten, egy apa pedig akkor, amikor megszületik a baba. Emiatt a kilenc hónapnyi előny miatt sok édesapa érzi magát hátrányban párjához képest, bizonytalanabb lehet az újszülöttel való gondoskodás terén.

Sok férfi gondolja, hogy míg a nők a baba érkezésével ösztönösen készen állnak a csecsemőgondozásra, addig a férfiaknak mindent tanulniuk kell. Ez azonban nincs egészen így: a nőknek is sok mindent tanulni kell például a szoptatásról, az öltöztetésről, később a hozzátáplálásról. Ugyanakkor a fentiekből jól látszik, hogy az apákat is segítik az ösztöneik, hiszen azok a hormonális változások, melyek ilyenkor lezajlanak a szervezetben, érzékenyebbé, együttérzőbbé teszik őket, megkönnyítik a gyermekükkel való kötődés kialakítását.

Forrás, fotó: Femina / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!