A Putyin rezsimjének hátat fordító milliomosok mellett az ukrán gazdagok is költözésbe fogtak, aminek köszönhetően újrarajzolódik a világ legtehetősebb embereinek térképe.
Csak Oroszországból több mint 15 ezer milliomos települ ki várhatóan az idén: hozzávetőlegesen az egymillió dollárnál magasabb vagyonnal rendelkező oroszok 15 százaléka hagyhatja el szülőföldjét még az idei évben a Henley&Partners cég szerint. A vállalkozás profilja a dúsgazdagok összekötése azokkal az országokkal, amelyek pénzért állampolgárságot kínálnak.
„Oroszországban egyre kevesebb a milliomos. A gazdagok az elmúlt évtizedben évről évre növekvő számban vándoroltak ki Oroszországból, ami korai figyelmeztető jele volt az ország problémáinak. A nagyobb összeomlásokat általában a tehetős emberek kivándorlásának felgyorsulása előzi meg, akik gyakran elsőként távoznak, mivel megvan rá a módjuk” – mondta Andrew Amoils, a Henley számára az adatokat összeállító New World Wealth kutatási vezetője a The Guardiannek.
Ukrajnából is több ezer milliomos vándorolhat el
A legnagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek arányában Ukrajna nagyobb veszteséget szenved el: 2800 milliomos hagyhatja el az országot, ami az igen gazdagok 42 százalékát jelenti.
A legtehetősebbek tradicionálisan az USA-ba és az Egyesült Királyságba települnek át, de
a várakozások szerint ez válik majd a legnépszerűbbé.
„Az Egyesült Királyság elvesztette a vagyonközponti szerepét, és az Egyesült Államok sem vonzza már mágnesként a gazdagokat. Az Egyesült Arab Emírségek 2022-ben várhatóan a legtöbb milliomost vonzza majd” – áll a Henley jelentésében, amely a nemzetközi magánvagyon-migrációs trendek szisztematikus nyomon követésén alapul.
A legnépszerűbb célpontok
Az országok sorrendje a beköltöző szupergazdagok száma szerint rangsorolva a következőképp alakulhat majd:
- Egyesült Arab Emirátusok 4000
- Ausztrália 3500
- Szingapúr 2800
- Izrael 2500
Málta, Mauritius és Monaco is célpont lesz még a milliomosok számára.
Ettől vonzó három kis ország
„Málta az elmúlt évtized egyik nagy európai sikertörténete volt, nemcsak a milliomosok migrációja, hanem az általános vagyonnövekedés tekintetében is.
Jelenleg a világ egyik leggyorsabban növekvő piaca, 2011 és 2021 között 87 százalékos vagyonnövekedéssel számolva.
A honosítással történő állampolgárság szerzés folyamata jelentős új vagyont hozott a szigetországba, ennek köszönhető Málta erőteljes növekedése több ágazatban, többek között a pénzügyi szolgáltatások, az informatika és az ingatlanpiac területén. A várakozások szerint 2022-ben mintegy 300 dollármilliomos költözik Máltára” – fogalmazott Amoils.
Mauritius adóparadicsomként szintén vonzó célpont: az országban nincs tőke nyereségadó, nincs örökösödési adó, és a globális vállalatok maximális adókulcsa 3 százalék.
Monaco régóta vonzza a világ szupergazdagjait, mivel nem számít fel jövedelemadót, tőke nyereségadót vagy ingatlanadót. A Monacóban élő emberek közül tízből hét dollármilliomos.