Ezért nem tud halálosabbá válni a koronavírus

A tudósok sokáig arra számítottak, lesz majd genetikai sodródás, de végül máshogy alakultak a mutációk.

A koronavírus esetében, képletesen szólva, nincs már több hely, mód rá, hogy hol és mivé mutálódjon a vírus ahhoz, hogy halálosabb variánssá váljon – állítja a Covid-19 ellen Oxfordban kifejlesztett vakcina egyik „tervezője”. Sarah Gilbert nagyon valószínűtlennek tartja, hogy a jelenleginél jóval halálosabb variánssá tudna változni, mert „nincs pozíció, amit elfoglalhatna a vírus” – idézte a vezető tudóst a webbeteg.hu. Kiegészítésképpen azt is hozzátette, hogy a vírusok idővel veszítettek virulenciájukból, párhuzamosan azzal, hogy az egyre immunisabbá váló lakosságban terjedtek tovább.

Bár a neves kutató bevallja, tudóstársaival arra számítottak, lesz majd genetikai „sodródás” (drift), de ma úgy látja, a Covid-19 minden bizonnyal ugyanolyan lesz, mint a többi – a megfázást vagy légzőszervi fertőzéseket előidéző – más szezonális koronavírusok.

Egyre inkább tapasztalni a vírus genetikai változását és egyre jellemzőbb, hogy a lakosságban fokozatosan kialakul az immunitás. Ezért a helyzet egyre jobban hasonlít majd a többi szezonális koronavírus által előidézetthez. Évtizedek óta forognak körünkben és szinte már tudomást se veszünk róluk.

Azokat a vírusvariánsokat pedig, amelyekről a szakemberek korábban azt feltételezték, hogy veszélyesebbek lehetnek, mivel képesek megkerülni az immunitás adta védvonalat, ezeket pozíciójukból kiütötte a fertőzőképesebbnek bizonyult delta-variáns.

Elbúcsúzni azonban még nem lehet ettől a kórokozótól: „Ha mindenáron előre kellene jelezni, azt mondanám, idővel bizonyára lesznek új variánsok. És még hosszú az út előttünk, amit együtt teszünk meg ezzel a koronavírussal” – mondta Sharon Peacock, a brit kormányzat számára a koronavírus variánsait monitorozó genomikai intézet (a Covid-19 UK Genomics Consortium) igazgatója.

Nyitókép: MTI/EPA/NIAID
Forrás: Infostart.hu
Exit mobile version