17.2 C
Budapest

Félelmetes orosz drón pusztított Ukrajnában – VIDEÓ

Dátum:

A Lancet kamikazedrón ezúttal egy lengyel gyártmányú önjáró löveget semmisített meg.

A Twitteren közzétett videó tanúsága szerint az orosz robotfegyver valószínűleg egy lőszert vételező ukrán önjáró tarackra csapott le. A támadásban nemcsak a lengyel gyártmányú AHS Krab mozgó tüzérségi eszköz, hanem a lőszerszállító jármű is odaveszett.

Az AHS Krab a rendkívül sikeres dél-koreai, K9 jelű önjáró tarack alvázára épített, brit AS-90M Braveheart fegyvertorony és a francia Nexter cég 155 milliméteres ágyútarackjának összeépítésével jött létre. Újabban a francia ágyútarack helyett a német Rheinmetall hasonló űrméretű fegyverét építik a Krabokba. A WB Electronics „Topaz” tűzvezető rendszer pedig lengyel tervezésű.

Ukrajna 18 darab AHS Krabot kapott Lengyelországtól, amihez Kijev még 54 példányt vásárolt. A 48 tonnás harcjármű hatásos lőtávolsága normál lőszerrel 40 kilométer, míg az amerikai, rakéta póthajtású Excalibur gránáttal elérheti az 50 kilométert is. Az Excalibur egyébként rendkívüli találati pontossággal is rendelkezik, köszönhetően a kilövés után kinyíló irányítófelületeinek és a GPS vezérlésnek. A gránátok a maximális lőtávolságon mindössze négy méteres szórással csapódnak célba.

Az oroszok eddig valószínűleg egy tucatnyi Krab önjáró löveget tudtak megsemmisíteni.

Lengyel gyártmányú AHS Krab önjáró löveg. Forrás:Wikipédia
Lengyel gyártmányú AHS Krab önjáró löveg. Forrás:Wikipédia

Érdemes pár szót ejteni a találatot elérő orosz drónról is. A fegyvert a ZALA Aero Group nevű vállalat (a Kalasnyikov csoport tagja) fejlesztette ki és először 2019-ben mutatta be a moszkvai Army kiállításon. A drón felderítésre és csapásmérésre egyaránt használható, illetve bevethető távirányítással, vagy teljesen autonóm módon, úgynevezett kóborló lőszerként.

Az orosz ZALA Lancet drón, (51/52-es gyártmány). Forrás: Wikipédia
Az orosz ZALA Lancet drón (51/52-es gyártmány). Forrás: Wikipédia

Mint ahogy erről már az Infostart is írt, az ilyen fegyverek a harctér felett körözve várakoznak, és amikor megfelelő célpontot találnak, akkor rázuhannak és felrobbantják magukat. A célok kiválasztásában mesterséges intelligencia segíti a robotokat.

A Lancet drón negyven kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, bár maximális felszálló súlya mindössze 12 kilogramm, így csak viszonylag kis méretű robbanótöltetet képes hordozni.

Az Oryx nyílt forrásokat használó elemzőportál szerint az oroszok eddig több mint száz alkalommal vetették be a Lancet drónokat, de nem minden támadás volt olyan sikeres, mint ez a mostani. Mivel a robot csak kis méretű robbanótöltetet tud szállítani, találat esetén gyakran csak javítható sérüléseket okoz, ezért többnyire vontatott ágyúk vagy tarackok ellen használják. A most videóra vett támadásban a drón valószínűleg az egyik 155 milliméteres gránátot találhatta el, ami aztán felrobbantotta mind a szállítójárművet, mind pedig az AHS Krab önjáró löveget.

Nyitókép: dzika_mrowka/Getty Images
Forrás: Infostart.hu / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...