Főorvos: több oka van, hogy nő a felső légúti betegséggel küzdők száma

A nagy hőingadozás, az iskolakezdés és a maszkhasználat elhagyása is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több a felső légúti megbetegedés – hívta föl a figyelmet Noszek László fül-orr-gégész főorvos. A szakember mások mellett arról is beszélt az InfoRádióban, hogy ezeket a betegségeket hogyan lehet megkülönböztetni a koronavírus-fertőzéstől, valamint, hogy mi várható a közelgő influenzaszezonban.

A nagy napi hőingadozás, az iskolakezdés, a maszk viselésének elhagyása és az, hogy már nem tartunk távolságot, mindezek együtt okozzák, hogy

egyre többen küzdenek felső légúti betegséggel

– mondta Noszek László fül-orr-gégész főorvos az InfoRádiónak. A szakember hozzátette, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma így most párhuzamosan jár az összes többi felső légúti betegség gyakoriságának emelkedésével is, amit a statisztikák is megerősítenek.

Miután pedig a SARS-CoV-2 okozta fertőzés is lényegében egy felső légúti betegségként indul, nagyon nehéz is megkülönböztetni egymástól őket. A főorvos megjegyezte, jelenleg ráadásul egy intenzív allergiás szezont is élünk, és ennek szintén lehetnek olyan tünetei, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a felső légúti-, következésképp a koronavírus-fertőzésre. Bár az utóbbi esetében a láz, a köhögés, a torokfájás, a rossz általános állapot, úgymint gyengeség és elesettség sokkal tovább tart, szemben a többi betegséggel. Még az influenza esetében is jellemző a három-öt napon, egy héten belüli javulás.

A SARS-CoV-2-fertőzésnél viszont csak a láz vagy torokfájás is öt-hét napig „kapásból eltarthat”, tehát jobban megviseli az embereket

– magyarázta a főorvos, aki szerint az objektív elkülönítést a tesztek segíthetik.

A főorvos a közelgő influenzaszezonra is kitért, emlékeztetve, hogy a tavalyi szezon elmaradt, aminek elsősorban a maszkviselés és a távolságtartás volt a hátterében, emiatt viszont most nem rendelkezünk azzal a tudással, hogy mely vírustörzsek lesznek a leggyakoribbak. „Emiatt elképzelhető, hogy akár nehezebb is lesz a helyzet, de ezt nagyon nehéz megjósolni” – fogalmazott. Megismételte, egyes szakemberek „keményebb” influenzajárványra számítanak, de ez – a jelenlegi helyzetben – teljes bizonyossággal nem jelenthető ki.

Noszek László kiemelte, abban az esetben, ha valakinél a felső légúti tünetek nehéz légzéssel–fulladással párosulnak, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulnia.

Nyitókép: dragana991/Getty Images

Kapcsolódó hang

Felsőlégúti betegségek és a Covid – Noszek László fül-orr-gégész főorvos

A hang itt érhető el!

Főorvos: ha a felső légúti tünetek nehéz légzéssel párosulnak, irány az orvos

A hang itt érhető el!

Forrás: Infostart.hu

Exit mobile version