15 C
Budapest

Görög vonattragédia: az egyik vezetőnek azt mondták, ne törődjön a piros lámpával

Dátum:

Tüntetők özönlötték el az utcákat azt követően, hogy egy, a hatóságok közreadta felvételből kiderült, utasításra hagyta figyelmen kívül a tilos jelzést az egyik vonatvezető.

Csütörtökre már 57 főre nőtt a görögországi vonatbaleset áldozatainak száma: egy 350 utast szállító vonat ütközött tehervonattal kedden este frontálisan a Lárisza városához közel eső Tempiben.

Az athéni tüntetéseken az emberek a rendőrökkel is összecsaptak, az ország közlekedési minisztere lemondott és a vasúti dolgozók szakszervezete sztrájkot hirdetett, mondván, a kormány nem tiszteli az ágazatban dolgozókat – írja a CNN.

48 embert jelenleg is kórházban kezelnek, közülük hatan még kritikus állapotban vannak fejsérüléseik és égési sérüléseik miatt.

Bizonyítéka van a mulasztásnak

Az ütközést követően Lárisza állomásfőnökét letartóztatták, a görög hatóságok pedig csütörtökön nyilvánosságra hoztak egy hangfelvételt, amelyeken az egyik mozdonyvezető a piros lámpa figyelmen kívül hagyására kapott utasítást.

„Haladjon át a piros lámpás kijáraton a Neon Poron-i lámpával jelzett bejáratig” – hallatszik az állomásfőnök mondata.

„Vaszilisz, tényleg mehetek?” – kérdezte válaszként a mozdonyvezető, mire az állomásfőnök így válaszolt: „Menj, menj”.

Egy második beszélgetésben hallható, ahogy az állomásfőnök utasít egy alkalmazottat, hogy egy vonatot tartson ugyanezen a vágányon.

„Most már irányítsam másfelé?” – kérdezi az alkalmazott.

„Nem, nem, mert az 1564-es ezen az útvonalon közlekedik” – mondja az állomásfőnök.

Az állomásfőnököt gondatlanságból elkövetett tömeges halált okozó testi sértés és gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés okozása miatt vádolták meg. Letartóztatásakor az ütközést műszaki hibára fogta, bár később elismerte, hogy „hibázott”.

A rokonokkal nem beszélnek

A tüntetők a Hellenic Train vasúttársaság központja előtt gyülekeztek, a tüntetést szakszervezetek és diákszervezetek rendezték. Az áldozatok közt nagyon sok volt a fiatal: az eset egy ünnepi hétvége után történt. A kutatás-mentési munkálatok még ma is zajlanak a helyszínen. Azok, akik hozzátartozóit még nem találták meg, a láriszai kórházban várakoznak a hírekre.

A görög médiának korábban nyilatkozó Dimitrisz Bournazisz, akinek apjáról és testvéréről sincsenek információi, azt mondta, hogy senki sem világosítja fel őket. Bournazisz elmondta, hogy megpróbált kapcsolatba lépni a társasággal, hogy megtudja, hol ültek a vonaton a rokonai a baleset idején. Elmondása szerint háromszor hívta a Hellenic Train irodáját,

de senki sem hívta vissza.

„A miniszterelnök és az egészségügyi miniszter tegnap idejött. Miért? Mit akartak csinálni? Mit akartak megmagyarázni? Hol vannak ma?” – fogalmazott.

Andreasz Alikaniotisz, aki az ütközéskor a második kocsiban tartózkodott, a következőképp írta a balesetet követő pillanatokat.

„Betörtük az üveget, ami már megrepedt, a poggyászokat pedig kidobtuk, hogy puha helyen landolhassunk. Három-négy méterről kellett leugranunk. Először a súlyosabb sérülteket mentettük ki, aztán jöttünk mi, könnyebben sérültek” – az ERT tévécsatornának, hozzátéve, hogy ő tíz embernek segített kijutni, több lányt húzott fel és segített át az ablakon. Leírása szerint pánikhangulat uralkodott el a vonaton.

Rossz a vonatközlekedés biztonsága

Az Európai Unió Vasúti Ügynökségének 2022-es jelentése szerint Görögországnak a többi európai országhoz képest gyenge a vasúti utasbiztonsága: 2018 és 2020 között a kontinens 28 országa közül Görögországban volt a legmagasabb az egymillió vonattal megtett kilométerre vetített halálos vasúti balesetek aránya. A vasúti dolgozók 24 órás sztrájkot hirdettek a balesetet követően, hogy ezzel is felhívják a figyelmet rossz munkakörülményeikre és a krónikus emberhiányra. A görög metrók dolgozói is csatlakoztak egy külön meghirdetett 24 órás sztrájkkal.

Kosztasz Karamanlisz görög közlekedési miniszter szerdán, amikor lemondott tisztségéről, kijelentette, hogy

a kormány által örökölt vasúti rendszer „nem felel meg a 21. század követelményeinek”.

Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök a baleset helyszínének meglátogatása után tartott televíziós beszédében azt mondta, hogy az ütközés „elsősorban tragikus emberi hiba” miatt következett be. A közlekedési miniszter lemondó döntését tiszteletreméltónak nevezte, és hozzátette, hogy a Görög Vasúti Szervezet és leányvállalata, az ERGOSE vezetői is benyújtották lemondásukat.

Az országban háromnapos nemzeti gyászt hirdettek, III. Károly király és Kamilla királyné, valamint Emmanuel Macron francia elnök is részvétüket nyilvánították az eset miatt.

Nyitókép: MTI/AP/Görög miniszterelnöki iroda/Dimtirisz Papamicosz
Forrás: Infostart.hu / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...