Halálosak lehetnek egyes étrend-kiegészítők!

Sokan szednek étrend-kiegészítőket, hogy egészségesebbek legyenek, azt viszont kevesen tudják, hogy egyes vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények vagy probiotikumok nem kompatibilisek egymással, sőt, gyógyszerekkel is veszélyes kölcsönhatásba léphetnek.

Összeállításunkban megnézzük, mely készítményeket nem szabad kombinálni egymással.

Egyes étrend-kiegészítőknek nemcsak előnyeik, de egészségügyi kockázataik is lehetnek: hatással lehetnek a laboratóriumi eredményeinkre, esetleg veszélyes komplikációkat okozhatnak műtétek során. A veszély csak fokozódik, ha egynél több készítményt szedünk.

Magnézium és kalcium

A magnézium egy olyan ásványi anyag, ami több száz élettani folyamatban játszik kulcsszerepet: többek között befolyásolja az izom- és idegműködést, a vércukorszintet és a vérnyomást. Megtalálható a leveles zöldségekben, hüvelyesekben, diófélékben, magvakban és teljes kiőrlésű gabonákban. Étrend-kiegészítőként is kapható, bár ennek szedése nem minden esetben javasolt.

Az alacsony magnéziumszintet összefüggésbe hozták a szívbetegségekkel, a cukorbetegséggel és a csontritkulással. A túl alacsony magnéziumszint ritka, de azok körében valószínűbb, akik alkoholizmussal küzdenek, felszívódási zavarral járó emésztőszervrendszeri betegségük van, kettes-típusú cukorbetegek vagy idősek.

A legfrissebb hírek itt!

A kalcium nélkülözhetetlen az egészséges csontokhoz. Olyan élelmiszerekben található meg, mint a tej, a joghurt és a sajt. Az Egyesült Államokban a férfiak 30%-a, a nők 60%-a nem fogyaszt elegendő kalciumot. Kiegészítő készítményre lehet szükség, ha az ásványi anyag étrendi bevitele nem elegendő. Az elégtelen kalciumbevitel a csontok erejének csökkenéséhez és csontritkuláshoz vezethet.

A két készítmény egyidejű szedése tartogathat veszélyeket.

A KALCIUM NAGY DÓZISBAN PÉLDÁUL RONTJA A MAGNÉZIUM FELSZÍVÓDÁSÁT.

Akiket magnéziumhiány fenyeget, azoknak ajánlatosabb a kalciumot lefekvés előtt, és nem étkezés közben bevenniük. Ennek oka, hogy az étkezés közben bevett kalcium negatívan befolyásolhatja a táplálékban található magnézium felszívódását.

Magnézium tabletta (illusztráció). FORRÁS: HANS LUCAS VIA AFP/MAGALI COHEN / HANS LUCAS/MAGALI COHEN

C-vitamin és réz

A C-vitamin segíti a kollagén, azaz a sebek gyógyulását lehetővé tévő fehérje létrehozását. Az emberek különböző okokból szednek C-vitamin-kiegészítőket: példának okáért el akarják kerülni a fertőzéseket, csökkenteni akarják a műtétet követő fájdalmat, vagy a magas vérnyomást akarják egészséges tartományban tartani.

A réz egy olyan ásványi anyag, ami részt vesz az energiatermelésben, és segít létrehozni a test szerkezetét adó kötőszövetet. A szív- és érrendszeri betegségben szenvedők szedhetnek rezet tartalmazó készítményeket, mivel ezek bizonyítottan segítenek megváltoztatni a vér lipidszintjét, és így pozitívan befolyásolják az egészségi állapotot. Az étrend-kiegészítő jótékony hatással van az Alzheimeres betegekre is, mivel körükben sokaknál rézhiányt tapasztalnak.

EGYES BIZONYÍTÉKOK ARRA UTALNAK, HOGY NAGY MENNYISÉGŰ (1500 MG FELETTI) C-VITAMIN SZEDÉSE CSÖKKENTHETI A RÉZ FELSZÍVÓDÁSÁT.

A megállapítás fiatal férfiak körében végzett kutatáson alapult, és valószínűleg csak azokat érinti, akik az ajánlottnál eleve kevesebb rezet visznek szervezetükbe.

IllusztrációFORRÁS: SHUTTERSTOCK

Vas és zöld tea

A vas nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a vörösvértestek a tüdőből oxigént szállítsanak a szövetekhez. A vaspótlást általában azoknak ajánlják, akik vashiányos vérszegénységben, rákban és bizonyos gyomor-bélrendszeri rendellenességekben szenvednek, de a terheseknek is javasolt a fogyasztása.

A legfrissebb hírek itt!

A zöld tea egyre népszerűbb ital, egyes vizsgálatok szerint javítja a szellemi teljesítményt, enyhíti az emésztési panaszokat és a fejfájást, valamint véd a rák és a szívbetegségek ellen.

Illusztráció. FORRÁS: SHUTTERSTOCK

A zöld tea vassal együtt történő fogyasztása ugyanakkor csökkentheti az ásványi anyag felszívódását. Bár a hatás a legtöbb ember számára nem látványos, mégis érdemes külön szedni őket.

Gyógyszerekkel kölcsönhatásba lépő étrend-kiegészítők

Bizonyos étrend-kiegészítők megváltoztathatják egyes gyógyszerek felszívódását vagy kiválasztását. Ha ez bekövetkezik, a gyógyszer máshogy fog hatni a szervezetre, mint várnánk, ez pedig akár életveszélyes helyzeteket is teremthet.

Ashwagandha

Ez egy népszerű gyógynövény, amit leggyakrabban a hagyományos kínai orvoslásban alkalmaznak. A kis örökzöld cserje a száraz területeket kedveli, Indiában, a Közel-Keleten, és Afrika egyes részein gyakori. Tapasztalatok szerint segít a szervezetnek a stressz és az álmatlanság elleni küzdelemben. Bizonyos gyógyszerekkel együtt alkalmazva azonban veszélyes lehet.

  • Nem ajánlatos fogyasztani, ha gyógyszereket szedünk diabéteszre

Az ashwagandha kockázatos, ha a vércukorszint csökkentésére szánt gyógyszerekkel együtt fogyasztjuk,

EBBEN AZ ESETBEN UGYANIS VESZÉLYESEN ALACSONY SZINTRE LÖKI A VÉRCUKORSZINTET (HIPOGLIKÉMIA).

Bizonyos gyógynövényekről kimutatták, hogy segítenek a cukorbetegség kezelésében, ha viszont ezeket ugyanilyen hatást kiváltó gyógyszerekkel együtt szedjük, az túl alacsony vércukorszinthez vezethet.

A legfrissebb hírek itt!

  • A magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszerekkel sem kompatibilis

Állatkísérletek arra utalnak, hogy az ashwagandha csökkentheti a szisztolés és diasztolés vérnyomást, így a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket szedő embereknél fennáll a hipotenzió, azaz a túl alacsony vérnyomás veszélye.

  • Immunszuppresszánsokkal együtt sem szabad alkalmazni

Embereknél végzett kísérletek során azt tapasztalták, hogy az ashwagandha serkentheti az immunrendszert. Ezenkívül állatkísérletek kimutatták, hogy az ashwagandha csökkentheti egy daganatellenes gyógyszer, a immunszupresszáns hatású ciklofoszfamid hatékonyságát.

Ashwagandha ( Whitania somnifera). FORRÁS: PHOTONONSTOP VIA AFP/PHOTONONSTOP/LUCA INVERNIZZI TETTONI

Cink

A cink egy olyan ásványi anyag, amelynek számos szerepe van, többek között részt vesz az immunrendszer egészséges működésében, a fehérjék létrehozásában, a sebgyógyulásban, a DNS létrehozásában, valamint az ízek és szagok érzékelésében. A cink azonban számos gyógyszerrel kölcsönhatásba léphet.

  • Antibiotikumok

Bizonyos antibiotikumok – különösen a kinolonok és a tetraciklinek – a gyomor-bélrendszerben kölcsönhatásba lépnek a cinkkel, és akadályozzák mind az ásványi anyag, mind a gyógyszer felszívódását.

HA MINDKÉT KÉSZÍTMÉNYT SZEDNI KELL, AKKOR AZ ANTIBIOTIKUMOT KÉT ÓRÁVAL A CINK ELŐTT, VAGY NÉGY-HAT ÓRÁVAL A CINK UTÁN VEGYÜK BE.

  • Penicillamin

A cink csökkenti a reumás ízületi gyulladásra szedett penicillamin felszívódását és hatását. Ha mindkettőt szedni kell, a cink-kiegészítőket legalább két órával a penicillamin bevitele előtt vagy után kell bevenni.

Melatonin

A melatonin olyan hormon, amit az agy akkor termel, ha sötét van. Segíti a belső óránk (cirkadián ritmus) egészséges működését és az alvást. Sajnos a melatonin sem kompatibilis néhány gyógyszerrel.

  • Vérhígítók

Ezek a véralvadásgátlóként is ismert gyógyszerek megakadályozzák a vérrögök kialakulását. Bizonyos esetekben a melatonin szedése megzavarhatja a véralvadást segítő protrombin termelődését, különösen akkor, ha warfarinnal együtt visszük a szervezetünkbe.

  • Görcsoldók

Az antikonvulzív szer egy olyan gyógyszertípus, amelyet görcsrohamokkal küzdő betegeknek adnak. Több kísérlet alapján úgy gondolják, hogy a melatonin csökkentheti az antikonvulzívumok hatékonyságát. Főként a neurológiai károsodásban szenvedő gyermekek esetében növeli a rohamok gyakoriságát.

  • Fogamzásgátlók

Egyes kutatások szerint az orális fogamzásgátlók növelhetik a melatoninszintet, ezáltal fokozhatják a melatonintartalmú étrend-kiegészítők kellemetlen hatásait (fejfájás, szédülés, hányinger, álmosság).

FORRÁS: PHOTOALTO/FRÉDÉRIC CIROU

Orbáncfű

A jellegzetes sárga, csillag alakú virággal rendelkező növény kedvelt gyógynövénynek számít Európában, főként rossz hangulat, depresszió ellen szokták alkalmazni. Egyes gyógyszerekkel azonban kölcsönhatásba léphet, és ezzel akár súlyos egészségügyi problémákat is okozhat.

A legfrissebb hírek itt!

  • Antidepresszánsok

Bizonyos antidepresszánsokkal együtt alkalmazva az orbáncfű drasztikusan megemeli a szerotoninszintet, ami életveszélyes lehet. A tünetek (hasmenés, nyugtalanság, szapora szívverés, magas vérnyomás és hallucinációk) perceken vagy órákon belül jelentkezhetnek. Vannak olyan antidepresszáns gyógyszerek is, amiknek a hatását az orbáncfű csökkenti.

Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum). FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

A gyógynövény még az alábbi gyógyszerekkel együtt szedve jelenthet veszélyt:

  • Fogamzásgátló tabletták
  • Ciklosporin (szervátültetetteknél a kilökődést megakadályozó gyógyszer)
  • Digoxin (szívelégtelenség elleni gyógyszer)
  • Oxikodon (fájdalomcsillapító gyógyszer)
  • Egyes HIV-ellenes gyógyszerek, mint például az Indinavir
  • Egyes rákgyógyszerek, mint az Irinotekán
  • Warfarin (vérhígító)

ÖSSZESSÉGÉBEN TEHÁT ELMONDHATÓ, HOGY TÁPLÁLÉKKIEGÉSZÍTŐK ÉS GYÓGYSZEREK EGYIDEJŰ SZEDÉSE ELŐTT MINDENKÉPPEN KÉRJÜK KI KEZELŐORVOSUNK VÉLEMÉNYÉT!

origo

Frisshireink.hu

Exit mobile version