háromszorozza meg a memóriáját: egy jó módszer, ami bizonyítottan hatásos

Háromszorozza meg a memóriáját: egy jó módszer, ami bizonyítottan hatásos

Az élet bármely területén jól jöhet a képesség, érdemes gyakorolni.

Vessen egy pillantást a listára: lámpa, zokni, ajtó, kutya, csavarhúzó, tulipán, fánk, szék, repülőgép, tej és béka. Ha két perce lenne a memorizálására, akkor vajon hányat tudna róla felsorolni, és hányat tudna felidézni sorrendben? (Ha van hozzá kedve, próbálja ki!) Az átlagember ötre vagy hatra emlékszik, de miután megtanult egy-két különleges memóriatrükköt, ezt akár meg is háromszorozhatja.

Működő technika

Szkeptikus? Csak kérdezze meg a szakértőt: Dave Farrow-t, aki kártyapakli memorizálásban kétszeres Guinness-rekorder. 2007-ben például 59 különálló kártyacsomag véletlenszerű sorozatát (3068 kártya) volt képes megjegyezni. Farrow számos trükköt alkalmaz, amelyek nemcsak a gyors memorizálásban segítenek, hanem számos egyéb agyi működést is erősítenek.

Ne higgye bárki, hogy különleges képességekkel született. Elért eredményeit annak „köszönheti”, hogy 14 évesen ADHD-t (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) és diszlexiát diagnosztizáltak nála, emiatt pedig rengeteget küzdött, hogy koncentrált maradjon és tanulni tudjon.

Ez nem kritika a tanárokkal szemben, de úgy éreztem, mintha a rendszer cserben hagyott volna – mondta egy interjúban Farrow.

Nem voltak valódi eszközök, amelyek működtek, ezért úgy éreztem, hogy magamnak kell megoldást találnom. Úgy gondoltam, ha nem jövök rá, hogyan is működik az agyam, akkor nem lesznek lehetőségeim az életben.

Farrow különféle tanulási készségeket kezdett kutatni, és hamarosan különös érdeklődést mutatott a memóriatechnikák iránt. Egyik kedvence a memóriapalota lett.

Listák megjegyzése

A memóriapalota már napi öt perc gyakorlással is javítja az emlékezőképességet, a legenda szerint az ókori görög költő, Simonides találta fel .

Így működik a gyakorlatban: válasszon ki egy helyiséget az otthonában, amelyet jól ismer, és képzelje maga elé. Ezután nézze meg a megjegyezni kívánt szavak listáját. Gondolatban helyezzen el minden tárgyat a szoba egy meghatározott részébe sorrendben. Legyen találékony: minél szokatlanabb az elhelyezés, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá.

Például a fenti hosszú lista első három szava a lámpa, a zokni és az ajtó.

Hogy elkezdjem memorizálni őket, gondolatban felragasztok egy kék lámpát a hálószobám mennyezetére, közvetlenül az ajtókeret fölé. Aztán balra fordulok, és egy lila zoknit szögelek a falra. Végül leteszek egy régi, narancssárga ajtót a padlóra, mint egy szőnyeget, és átmegyek rajta

– sorolja a memóriaedző.

Ezután mindaddig folytatja gondolatban a tárgyak elhelyezését, amíg be nem fejezi a teljes listát. (Hosszabb listák esetén kibővíthető a helyiség a lakás, ház egészére is.)

Bárki képes rá

Farrow úgy véli, a fent leírt módszerrel egy gyors áttekintés után bárki el tudja mondani a tárgyak listáját sorrendben, előre és hátra is. Szerinte erre mindenkinek az agya képes. Ez ugyanaz a mechanizmus, amely lehetővé teszi, hogy megnézzünk egy filmet, majd felidézzük a cselekményét egy barátunknak.

Fotó: Pixabay

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!