A megállapodás szerint az oltóanyagot az Európai Bizottság előre „lefoglalta”, ezzel lehetővé téve, hogy a 27 tagállam – miután a klinikai tesztek bizonyítják, hogy a vakcina biztonságos és hatékony a koronavírus ellen – vásároljon belőle a 300 millió adagos keret erejéig.
A brüsszeli testület hozzátette, hogy több más gyógyszergyártóval is „előrehaladott tárgyalások” folynak hasonló megállapodásról. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke június közepén videoüzenetben közölte: a bizottság tesztelési fázisban lévő oltóanyagokat fog lekötni nyílt közbeszerzési pályázaton kiválasztott gyógyszergyártóktól.
A brüsszeli testület a tesztek költségének jelentős részét előre kifizetné azzal a megkötéssel, hogy a gyártó biztosítja a megfelelő mennyiséget, amint az oltóanyag rendelkezésre áll. A projektet az EU vészhelyzeti, 2,4 milliárd eurós költségvetéséből finanszíroznák, és az a célja, hogy megelőzze a tagállamok közötti versenyfutást, hogy a védőoltás nagyobb valószínűséggel jusson el mindenkihez a megfelelő mennyiségben és áron Európában.
Az Egyesült Államok éppen pénteken jelentette be, hogy 2,1 milliárd dollár keretösszeget bocsát a francia Sanofi és a brit GSK gyógyszercégek rendelkezésére a COVID-19 elleni vakcina fejlesztéséhez.
A Sanofinál úgy számolnak, hogy 2021-ben kaphatják meg az oltóanyag árusításához szükséges engedélyt az Európai Gyógyszerügynökségtől.
Európában a koronavírus-járványban 3,2 millió megbetegedést és 210 ezer halálesetet regisztráltak.
A fertőzöttek száma sok európai országban ismét növekedni kezdett az utóbbi néhány hétben. A szigorú karantén ugyan 2020 első fél évében sikeresnek bizonyult a vírus ellen, ugyanakkor súlyos károkat okozott szinte minden tagállamban: a hivatalos adatok szerint az EU gazdasági teljesítménye 12 százalékot zuhant a második negyedévben. Éppen ezért az egyedüli hosszú távú megoldásnak az tűnik, ha sikerül hatékony oltóanyagot kifejleszteni a koronavírus ellen.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Gonzalo Fuentes
Forrás: Infostart.hu