Az első adatok szerint mind a dél-afrikai, mind a brazil variánssal szemben jó eredményeket tud felmutatni a módosított vakcina.
Az amerikai gyógyszercég módosított oltása az első, amely az elmúlt hónapokban felbukkant, új variánsok közül kettőt, a dél-afrikait és a brazilt is képes volt semlegesíteni laboratóriumi kísérletekben – közölte a Moderna. A kisebb méretű vizsgálat eredményei azt sugallják, hogy a változatok elleni emlékeztető oltások megvalósítható és működő alternatívát jelentenek, még akár idén bevezethetők a variánsok jelentette fenyegetés elhárítására.
Több irányban kísérleteznek
A vezető oltásgyártó cégek mindannyian dolgoznak az említett két variánsra optimalizált emlékeztető oltásokon: a Pfizer és az AstraZeneca is kutatásokat végez a témában – írja a The Guardian. A Moderna elsőként tudott konkrét eredményekről is beszámolni, bár igaz, hogy a kezdeti adatelemzés nyújtotta információmennyiség meglehetősen szerény. A cég 20-20 emberen próbálta ki sztenderd oltásának második emlékeztetőként használt adagját, illetve a módosított változatot. Két héttel az emlékeztető oltás felvétele utána vakcina növelte a vérben lévő antitestek számát, amelyek képesek semlegesíteni a két érintett változatot.
A módosított változat produkálta ellenanyagszint magasabb volt.
A Moderna egy olyan kutatást is folytat, amelyben az eredeti oltás és a módosított változat keverékét adják be az abban résztvevő önkénteseknek.
Gyorsan módosítható az oltás
„Miközben a világjárvány legyőzésére törekszünk, továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a vírus fejlődésével párhuzamosan proaktívak legyünk. Bátorítóak az új adatok, amelyek megerősítik meggyőződésünket, hogy emlékeztető oltásaink védelmet nyújtanak az újonnan észlelt változatokkal szemben” – mondta Stéphane Bancel, a Moderna vezérigazgatója.
„Az mRNS-platform lehetővé teszi a kulcsfontosságú vírusmutációkat tartalmazó vakcinajelöltek gyors megtervezését,
ami szükség esetén a jövőbeli variánsokhoz illeszkedő vakcinák gyorsabb kifejlesztését segíti elő. Vakcinánkon továbbra is annyi frissítést fogunk végezni, amennyi csak szükséges a világjárvány megfékezéséhez” – fogalmazott.
Könnyebb engedélyeztetés
A vakcinák eredményességét laboratóriumban elemzett minták igazolják, de a szabályozó hatóságok szerint nem kell a módosított változatoknak olyan szigorú, nagyszabású vizsgálatokon keresztülmenniük, mint amilyenekre az eredeti vakcinák esetében szükség volt az engedély megszerzéséhez.
A Moderna szerint
Az injekció beadásának helyén jelentkező fájdalomtól eltekintve a leggyakrabban jelentett mellékhatás a fáradtság, a fejfájás, az izom- és az ízületi fájdalom volt.