A lábunk alatt zajló folyamatok még nem teljesen ismertek a tudósok előtt. Íme egy újabb ilyen.
Az Európai Űrügynökség (ESA) ma is aktívan vizsgálja a Föld mágneses mezejét. E tudományos munkák egyik legismertebbje a Swarm nevű misszió, mely három műholdat is működtet. A rendszer a mágneses mező erősségét és változásait is képes detektálni.
Bár a témával kapcsolatban már sok mindent értünk, vannak még homályos foltok. A munkát pedig az sem könnyíti, hogy nemrég egy újabb hullámtípust sikerült beazonosítaniuk a szakembereknek – számolt be róla a Space.com űrtudományi híroldal.
A lap szerint a mágneses hullámok ezen új típusa segíthet megmagyarázni a bolygó mágneses mezejének sokszor érthetetlen ingadozásait.
A mágneses mezőt az úgynevezett dinamó-mechanizmus működteti: ennek lényege, hogy a Föld belsejében lévő olvadt vasból és nikkelből álló külső mag az áramlások révén mágneses teret gerjeszt. A kutatók elmúlt 20 évben pedig furcsa ingadozásokat tapasztaltak a mező erősségében, és ezeket a műholdas mérésekből is le lehetett leszűrni.
A most bemutatott hullámtípus mintegy 3000 kilométerrel a Föld felszíne alatt detektálható, azon a részen, ahol a bolygó magja és köpenye találkozik. A kutatók úgy tartják, hogy a hullám évente 1500 kilométert halad nyugat felé, és kb. hétévente tesz meg egy kört a külső mag körül.
A szakértők eddig sem tartották kizártnak az ilyen hullámok létezését, de azt gondolták, hogy egy sokkal hosszabb időskálát követnek. A hullám detektálásához földi műszereket is felhasználtak, majd az itt kapott adatokat összevetették a műholdak által gyűjtött adatokkal.
A Föld mágneses mezeje éppúgy foglalkoztatja a kutatókat, mint a klímaváltozás, mivel ezen a területen is több mint aggasztó folyamatok játszódnak le: a mágneses tér folyamatosan veszít erejéből, de az anomália pontos oka egyelőre a témával foglalkozó kutatók előtt sem ismert.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!