13.9 C
Budapest

Hiába áhítozott Ukrajna a Leopard tankokra – Csúcstechnológiával osztják a halált

Dátum:

Hiába volt nagy a nyomás, hiába kérlelt Volodimir Zelenszkij, az Ukrajnát fegyverrel támogató országok védelmi miniszterei nem tudtak megállapodni a német Leopard 2-es tankok átadásáról. Több országban tüntettek a kérés megtagadása miatt, a demonstrálók szégyennek nevezték, hogy Németország nem adta meg az engedélyt a harckocsik átadására. Ugyanakkor a Leopardok sorsa továbbra is nyitott kérdés.

Rob Bauer admirális, a NATO Katonai Bizottságának elnöke szerint Németországnak joga van eldönteni, hogy átadja-e a harckocsikat Ukrajnának. Boris Pistorius, Németország új védelmi minisztere azt tervezi, hogy hamarosan Ukrajnába látogat, Lengyelország pedig saját készleteiből biztosítana az ukránoknak Leopardokat.

Leopard-2 ugyan még nem érkezett, de nagyon várják az ukránok / Grafika: Séra Tamás Leopard-2 ugyan még nem érkezett, de nagyon várják az ukránok / Grafika: Séra Tamás

Közben az oroszok legújabb szuperfegyverükkel, a Poszeidon nuk­leáris torpedóval riogatják a Nyugatot, aminek a hírek szerint most kezdték meg a sorozatgyártását. Ez túlzás nélkül egy halálosan kegyetlen tömegpusztító fegyver. A londoni székhelyű Reuters hírügynökség orosz forrásokra hivatkozva számolt be arról, hogy a Poszeidon fő alkatrészei, köztük a torpedó saját energiaforrását biztosító atomreaktor, sikeresen elkészültek. A belgorodi atom-tengeralattjáró legénysége a torpedómodellek tesztjeit is elvégezte – a Belgorod az a nukleáris meghajtású, 183 méter hosszú tengeralattjáró, amelynek váratlan októberi eltűnése komoly zavart keltett a NATO-ban. Hat Poszeidont is képes szállítani.

A Poszeidón tízezer kilométerről is képes városokat elpusztítani / Grafika: Séra Tamás A Poszeidón tízezer kilométerről is képes városokat elpusztítani / Grafika: Séra Tamás

– Ha komolyan vesszük, amit Vlagyimir Putyin mondott a Poszeidonról, és miért ne tennénk, akkor az bármit és bármikor a földdel egyenlővé tehet. Ő maga mondta még 2019-ben, hogy a fő feladata figyelmeztetés nélkül csapást mérni part menti létesítményekre – kommentálta lapunknak Gyarmati József katonai szakértő.

A fegyver – a nevét is innen kapta – egy hatalmas, akár 500 méter magasra feltörő radioaktív cunamival egész part menti városokat tud elmosni, de arra is képes, hogy a szárazföld 500 kilométeres (!) mélysé­gig lefúrja magát sík terepen. Az amerikaiak egész egyszerűen ítéletidő-fegyvernek nevezik.

De lássuk, mik azok a fegyverek, amelyekkel a NATO és szövetséges országai ellátják az ukránokat! Az ország tankokat, légvédelmi rendszereket, páncéltörőket és rakéta-sorozatvetőket kapott az Egyesült Államoktól, a franciáktól, a lengyelektől. Ilyen technika lehet a jövőben a német gyártmányú Leopard–2-es harckocsi, amellyel szemben az oroszok villámháborúra tervezett, rettegett T–14 Armatája dübörög. A 48 tonnás szörnyeteg 88 km per órás sebességével gyorsabb, mint a 68 km-t bíró Leopard-2. Az Armata 500 kilométeres hatótávolságával szemben valamivel erősebb az 55 tonnás Leopard 550 km-es hatótávolsága.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök amerikai látogatásának célja volt, hogy szerezzen a Patriot légvédelmi rendszerből, aminek legnagyobb hatótávolságú rakétái nagyjából 150 km-es távban képes támadni. Ám egyik hatékony fegyvere a technológia ellen Putyinéknak a Sahíd–136-os iráni drón: csak nevében drón, mert egy önmegsemmisítő eszköz, ami 2500 km-re is elröpköd. Hátránya, hogy viszonylag nehéz (440 kiló) és lassú, de ha célhoz ér, hatékony, ősszel egy kereskedelmi tartályhajót is ilyennel robbantottak a Közel-Keleten.

Az ukránok nagy reményeket fűztek az amerikai HIMARS rakéta-sorozatvetőkhöz, amely mozgékony és egyszerre hat rakétát is kilő. A már Kijevnek is szállított fegyverből ugyanakkor a lebutított, 80 km távolságra képes verziót küldték az amerikaiak, pedig 300 km-re is képes lenne rakétát küldeni, nem is voltak maradéktalanul elégedettek az ukránok. Az oroszok válasza erre a GPS-szel, elektronikus tűzvezérlővel ellátott Tornádó-Sz sorozatvető, ami 120 km-es távból is pontosan érkezik. Ugyanakkor nem sok van belőle az orosz haderőnek, ezért nem gyakran használják, mintegy 30-40 darabról lehet szó.

Aztán van még az ukránoknak az FGM 148 Javelin páncéltörőből, aminek hatótávolsága 2500 méterig is terjed: az infravörös önirányítású fegyver alacsonyan repülő légi célokat is hatékonyan semmisít meg, de szinte semmi ez az oroszok rettegett 9M123 Hryzantyemájával szemben: ez a szuperszonikus rakéta 400 métert repül másodpercenként, hatótávolsága 400-6000 méter között van. Minden időjárási körülmény között bevethető, úgy tervezték, hogy a jövő páncéljai se jelentsenek számára akadályt.

– Összességében a NATO és az amerikaiak arzenálja jóval előrébb van az oroszokénál. Ráadásul az oroszoknak arra is fel kell készülniük, hogy a szankciók miatt nagyon sok alkatrészt nem tudnak majd beszerezni a fegyvereikhez. Ez most még nem látszik, és egy több hónapos folyamat, amíg elfogyhatnak a fegyvereik – jegyezte meg Kis-Benedek József katonai szakértő, hozzátéve: az oroszok 65 millió dolláros hadiköltségvetése elég szerény az amerikaiak 800 millió dolláros büdzséjéhez képest.

Fotó: GettyImages

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...