A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a James Webb űrteleszkóp (JWST) projektje. A kutatók megerősítették, a szerkezet felfedezte az első exobolygóját: az LHS 475 b a Földtől mintegy 41 fényévnyire, az Oktáns csillagképben található. A bolygó a Föld átmérőjének mintegy 99 százalékát teszi ki.
A JWST rögzítette, ahogy a bolygó kétszer is elhaladt a szülőcsillaga előtt. A mért adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a bolygó létezik.
A whole new world!
41 light-years away is the small, rocky planet LHS 475 b. At 99% of Earth’s diameter, it’s almost exactly the same size as our home world. This marks the first time researchers have used Webb to confirm an exoplanet. https://t.co/hX8UGXplq2 #AAS241 pic.twitter.com/SDhuZRfcko
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 11, 2023
A NASA megjegyezte: jelenleg csak ez a teleszkóp képes arra, hogy egy ex-bolygó légkörét pontosan meghatározza. A szakemberek jelenleg is azon dolgoznak, hogy ezt meg tudják határozni. Az biztos, hogy egy kőzetbolygóról van szó, azt viszont még nem tudni, hogy légköre is van-e.
A tudósok hangsúlyozzák: előfordulhat, hogy a bolygónak 100 százalékban szén-dioxidból áll az atmoszférája. Ez a bolygó felszínének közelében helyezkedhet el, ezért sokkal nehezebb azt felismerni – főleg ilyen nagy távolságról. Amiben viszont már most biztosak, hogy nem sűrű, metánból álló légkörrel rendelkezik a planéta.
A számítások szerint egyébként 300 Celsius-fok uralkodhat a felszínen, vagyis a bolygó jóval melegebb, mint a Föld. A szakemberek úgy tippelnek, hogy a leginkább a Vénuszhoz hasonlíthat az égitest.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!