17.8 C
Budapest

Így lehet kikerülni a megfertőződést, ha covidos van otthon

Dátum:

A hideg évszak közeledtével, a fertőzési számok növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb jelentősége lehet annak, hogyan igyekszünk otthonainkban megelőzni a fertőzésátadást abban az esetben, ha egy szerettünk koronavírusos lesz.

A háztartáson belüli megfertőződés veszélye jelentős, ha koronavírusos lesz egy családtagunk, ezért fontos tudni, hogy a lehetőségek szerint izolálni kell azt, aki beteg. Akár gyermek, akár felnőtt mutatja a koronavírus tüneteit – láz, köhögés vagy légszomj –, fontos, hogy gyorsteszttel vagy PCR-teszttel zárják ki esetében a megbetegedést.

Az ABC News cikke szakértők javaslata alapján a következő pontokban foglalja össze teendőinket abban az esetben, ha egy szerettünk megbetegszik.

Izoláljunk, amennyire csak lehet

Nehéz családtagok közt távolságot tartani, de azért vannak dolgok, amiket megtehetünk annak érdekében, hogy minimalizáljuk az érintkezést. Az ideális az lenne, ha saját háló- és fürdőszobát használhatna a beteg, de ezt kevesen tudják megtenni. Ehelyett inkább minimalizálni kell az érintkezést egészségesek és betegek közt: a lehető legkevesebb találkozás és a lehető legkevesebb közösen használt tárgy a kulcs. A felületeket folyamatosan fertőtleníteni kell, illetve gyakran kell kezet mosni.

A szellőztetés is fontos

Időjárástól függően a lehető legtöbbet tartsuk nyitva az ablakokat, ha koronavírusos valamelyik családtag: ha igazán hideg van, akkor résnyire, mert ez is sokat segíthet. Légtisztító berendezést is használhatunk.

Mindenki viseljen maszkot

Mindenki, azaz még a fertőzött is, ha megoldható: nemcsak köhögés, de beszéd vagy akár csak lélegzetvétel közben is távoznak vírusok szervezetünkből. A tünetek megjelenésétől számított tíz napig fertőzőnek tekintjük a beteget. A maszk legyen orra igazítható és legalább kétrétegű: viselése alól a két év alatti gyermekek, illetve bizonyos fogyatékosságokkal élő emberek mentesülnek.

Legyen kijelölt gondozó személy

Gyerekek esetében kiemelt fontossága van, hogy valaki segítőként legyen jelen a betegség ideje alatt mellettük, de a felnőtteknek is szükségük van erre koronavírus esetén. Ideális esetben egy oltott felnőtt láthatja el ezt a feladatot, ha gyermekről van szó, a másik szülőnek limitálnia kell a kapcsolatot vele, amennyire lehet. Az ápoló személynek tisztában kell lennie azzal is, milyen jelek utalnak az állapot rosszabbodására. Ez lehet akadályoztatott légzés, legyengülés, mely azzal járhat, hogy a beteg nem tud felülni vagy aluszékony lesz, bőre, ajkai vagy ujjai szürkére, kékre színeződnek.

Karanténkötelezettségek

Az oltott személyek tünetmentes állapotban nem karanténkötelesek, de fontos figyelniük magukat, és tünetek megjelenése esetén azonnal tesztelniük. Mindezzel együtt az önkéntes karantén esetükben érthető elővigyázatosságot jelenthet, főként, ha nem oltattak harmadik adaggal.

A fertőzés elmúlta után a legjobbat azzal tesszük, ha a háztartás minden vakcinára jogosult lakosát oltatjuk.

Nyitókép: Kyryl Gorlov/Getty Images
Forrás: Infostart.hu

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...