ilyen sem volt még! vádlottak padján a volt államtitkár és a végrehajtói kar elnöke: indul a schadl–völner korrupciós botrány bírósági tárgyalása

Ilyen sem volt még! Vádlottak padján a volt államtitkár és a végrehajtói kar elnöke: indul a Schadl–Völner korrupciós botrány bírósági tárgyalása

Ma tartják az előkészítő ülést a korrupciós és vagyon elleni bűncselekményekkel, valamint pénzmosással vádolt Schadl György és 21 társa, köztük az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkára, Völner Pál ügyében a Fővárosi Törvényszéken. Az a vádlott, aki ma elismeri a bűnösségét, szabadulhat a további tárgyalásoktól.

Az utóbbi évek legnagyobb korrupciós botránya ügyében veszi kezdetét a bírósági tárgyalás. Ismert, az ügyészség az alábbiakat állapította meg: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György 2018 májusát megelőzően korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen készpénzt adott a politikusnak – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot –, hogy az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását felhasználja az elnök érdekeinek megfelelően.

Azért többek között, hogy azokat a jelölteket nevezzék ki önálló bírósági végrehajtónak, akik vállalták, hogy az irodájuk működéséből az őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében odaadják Schadl Györgynek. Az ügyészség Schadlra 10 év, míg Völner Pálra 8 év börtönbüntetést kért, továbbá 200, illetve 25 millió forint megfizetését.

Schadlra vonatkozóan az ügyészség a következő vádakat állapította meg:

  • Vezető beosztású hivatalos személy által a hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása.
  • Hivatali helyzettel egyéb módon történő visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés.
  • Vesztegetést állítva és üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés.
  • Felbujtóként elkövetett kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés.
  • Különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett pénzmosás.

Az ügy részleteit bemutató cikkeink

A Blikk a megszerzett nyomozati anyagok és a lehallgatott telefonbeszélgetések alapján beszámolt arról, hogy nem csak a vádlottak közötti telefonbeszélgetéseket örökítették meg a nyomozás során, hanem a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai titkos megfigyeléssel kísérték végig azt is, hogy Schadl átadott egy ajándéktasakot az akkori államtitkárnak. A kedvesség hárommillió forint lehetett. Ilyeneket Völner rendszeresen kapott, s így összességében legalább 83 millió forinthoz jutott.

A kenőpénzek útját is bemutattuk, illetve, hogy Völner neje hogyan fakadt ki a zárolásokon és a Porsche elvitelén, valamint hogy a Schadl házaspár értékeit tartalmazó széf nem más, mint egy biztosítás, ahogy azt Schadl neje próbálta beadni a rokonoknak.

Cikket közöltünk – hangfelvételeket mellékelve – arról, miként írták ki a végrehajtói helyekre a pályázatokat, illetve, hogy a nem kívánt végrehajtó ellen gyors rendeletalkotásra volt szükség, továbbá, hogy milyen elnéző vizsgáztatás folyt a Pécsi Egyetem végrehajtási jogász szakjogász-képzésen. Ami miatt egyébként – a KNYF tájékoztatása alapján – nem nyomoznak.

Olyan ügyek is terítékre kerültek, amelyek ugyan nem kapcsolódtak a végrehajtói munkához, de a vádlottak szerették volna azokat Völner segítségével elrendezni: például egy felnőttképzéssel foglalkozó iskola engedélyét.

Bemutattuk azt is, hogy Schadl György miként intézte el kenőpénzzel, hogy a túlépített balatoni nyaralóját ne bontassák vissza, az ingatlant pedig használatba vehessék. Ebből azonban – a lehallgatások szerint – gond lett, és a kormányhivatal alkalmazottját, P. B.-t kirúgták a munkahelyéről. Ráadásul vádlott lett a büntetőeljárásban.

A nyomozás során számba vették azt is, hogy a végrehajtói kar elnöke és felesége 2016-2021 között hol és milyen ingatlanokat vettek, valamint – legfőképpen –, hogy mennyiért. Húsz ingatlanról van szó – köztük egy spanyolországi apartmanról –, amelyekre összesen mintegy 810 millió forintot költöttek. A nyomozók szaktanácsadók segítségével megvizsgálták Schadl György és felesége vagyoni helyzetét is. A bankszámlák és a vagyonnyilatkozatok megvizsgálása nyomán a szakember megállapította, hogy a végrehajtói kar elnökének 2016-2021 között 1,61 milliárd forint volt az összbevétele, a neje pedig ebben az időszakban 402 millió forintra tett szert.

Megjegyeztük, amennyire meglepő, hogy – a nyomozati anyagok szerint – milyen részletesen végigvették Schadlék anyagi helyzetének alakulását, annyira különös, hogy alig törődtek a másik fontos vádlott-társ, a volt igazságügyi miniszterhelyettes, Völner Pál pénzügyeinek kimutatásával. A nyomozati anyagból ugyanis – másokkal ellentétben – kimaradt az egykori államtitkár bankszámláinak áttekintése. Az ő vonatkozásában csak a parlament honlapján fellelhető vagyonnyilatkozatok szerepelnek.

Fotó: RTL klub

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

 

Exit mobile version