Az Európai Gyógyszerügynökség pénteken tette közzé jelentését a koronavírus elleni német-amerikai oltóanyag uniós alkalmazásának első tapasztalatairól. Az adatokból kiderül, vannak-e új mellékhatásai vagy hogy veszélyes-e az idősekre.
Kiadta a legújabb adatokat a Pfizer és a BioNtech közös fejlesztésű koronavírus elleni oltóanyagáról az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A Comirnaty nevű vakcina december 21-én kapta meg a szervezettől az ideiglenes engedélyt, azóta folyamatosan követik az alkalmazását – írja a Hvg.hu.
Az első megállapítás, hogy
a már korábban regisztrált mellékhatásokon kívül (rövid ideig tartó bőrpír, levertség, izomfájdalom, láz) nem jelentettek újabbakat az elmúlt több mint egy hónap alatt.
Az anafilaxiás roham ismert, ám rendkívül ritka mellékhatása a Pfizer/BioNTech-vakcinának. Akár bele is lehet halni, ha elmarad a gyors beavatkozás. Az Egyesült Államokban anafilaxiás roham 1 millió beoltott közül 11-nél jelentkezett – írta az EMA. Az Európai Unióban még nem gyűlt össze annyi adat, hogy erről megállapítást tegyenek.
Reagál a dokumentum arra is, hogy Norvégiában rövid időn belül 33-an haltak meg a védőoltás beadása után, többnyire nagyon idős és nagyon rossz egészségi állapotú emberek. Az EMA szakértői nem találtak biztonsági kockázatot ezeknek az eseteknek a vizsgálata során, ezért
a Comirnaty továbbra is alkalmazható 75 év felett is.
A jelentésben kiemelték, hogy a Pfizer és a BioNTech jelenleg is vizsgálja a vakcina lehetséges alkalmazását 16 év alattiak és várandós nők esetében.
Az EMA december 21-én ajánlotta forgalmazásra a Pfizer amerikai gyógyszergyártó és partnere, a BioNTech német biotechnológiai cég által kifejlesztett oltóanyagot, amelyet karácsony óta alkalmaznak az uniós tagállamokban.