Hazánkban közel 5 ezer, 18 év alatti cukorbeteg él, nagy többségük egész életében rendszeres inzulinadásra szorul.
Hogyan alakul ki?
Szervezetünk fő energiaforrása a cukor, amely sejtjeinkbe a vérerekből jut be az inzulin nevű hormon közreműködésével. Az inzulin tehát a vércukorszint egyik fő szabályzója. Ha az inzulin nem hasznosul megfelelően, vagy nincs belőle elegendő, a cukor a véráramban marad, és így a vércukorszint tartósan megemelkedik, miközben a sejtek „éheznek”. Ha a cukoranyagcsere zavara állandósul, kialakul a cukorbetegség, amelynek legfőbb tünete az emelkedett vércukorszint.
Ahogyan azt fentebb említettük, a gyermekek döntő többsége – több mint 90 százaléka – 1-es típusú diabéteszes. Ilyen esetben a szervezet nem képes előállítani az inzulint, így azt kívülről kell pótolni. Kialakulása autoimmun folyamatoknak tulajdonítható, nem függ össze magas cukortartalmú ételek/italok fogyasztásával.
Jellemző tünetek
A magas vércukorszint miatt az anyagcsere egyensúlya felborul, ilyenkor ezeket a tüneteket tapasztalhatjuk:
- Jó étvágy, normál táplálkozás mellett gyors fogyás.
- Folyamatos szomjúságérzet, bő folyadékfogyasztás, gyakori vizelés.
- Állandósult fáradtság, bágyadtság.
- Acetonszagú lehelet.
- Homályos látás.
- Visszatérő, makacs gyulladások, fertőzések.
A betegség kezelésének 3 fő állomása
Fontos tudni, hogy a legfontosabb vércukorszint-csökkentő tényezők az inzulin és a testmozgás, míg az azt növelő a szénhidráttartalmú étel/ital, illetve a stressz.
1. Az inzulinpótlás
Az inzulinadás kétféleképpen történik: toll (pen) vagy inzulinpumpa segítségével. Az inzulint bőr alá, injekció segítségével kell bejuttatni a szervezetbe.
2. Helyes étrend
Az 1-es típusú cukorbeteg gyermekeknek és a hasonló korú egészséges társaiknak ajánlott étrend alapvetően megegyezik, ám az étkezések időpontját és az elfogyasztható szénhidrát mennyiséget az alkalmazott inzulinkezeléshez kell igazítani.
3. Testmozgás
A megnövelt fizikai aktivitás, az edzés szerepe ma már megkérdőjelezhetetlen az 1-es típusú cukorbetegség korszerű kezelésében. Az aerob tartományban történő mozgások (kocogás, úszás, kerékpározás) a keringés fokozásnak köszönhetően csökkentik-, az anaerob edzések (súlyzós edzés, sprintelés) pedig növelik a vércukorszintet. A vegyes edzés formák (labdajátékok) a vércukorszint stabilitását idézik elő.
Mi legyen a gyermek csomagjában?
- Alacsony vércukorszint esetére (3,9 mmol/l vagy ez alatti érték) szőlőcukor (10-20 gramm), kis dobozos rostos gyümölcslé.
- Néhány darab keksz.
- Lista a szénhidráttartalomról.
- Inzulinadáshoz szükséges eszközök: pen, tartalék tű vagy pumpa, pótszerelék, pótelemek.
- Vércukorméréshez szükséges eszközök: vércukormérő, ujjbegyszúró, tesztcsík.
Fontos, hogy az inzulin ne legyen túl meleg vagy hideg helyen!
„Ha mindenki segít…”
Amennyiben világosabban szeretnénk látni, hogyan is él egy diabéteszes gyermek, akkor nézzük meg a „Ha mindenki segít…” című ismeretterjesztő-oktató rövidfilmet, amelyet a Magyar Edzők Társasága készített. A film végigkíséri egy cukorbeteg, sportoló gyermek napját és megszólaltatja azokat a szakembereket – orvosokat, pedagógusokat, edzőt – akik segítenek, hogy a diabéteszes diák teljes életet élhessen.
Fotó: Shutterstock
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!