A Gergely-naptár szerint április 17-én, azaz ma van húsvét vasárnap, a nyugati kereszténység ma ünnepli Jézus Krisztus feltámadását. A katolikus egyház szerint ez a kereszténység legfontosabb ünnepe, hiszen a megváltás egyik legmeghatározóbb eseménye a Megváltó feltámadása volt.
A húsvéti egy úgynevezett mozgó ünnepkör, ezért a karácsonnyal ellentétben egészen addig nem tudjuk soha az időpontját, ameddig ki nem hirdetik, mikor kell a hosszú hétvége fekete betűs szombatját ledolgoznunk. Pedig nem is olyan bonyolult kiszámolni.
A viszonyítási alap a tavaszi napéj egyenlőség. Ez általában március 20-ára vagy 21-ére esik, idén az előbbire. Az ezután bekövetkező első holdtöltét követő vasárnapot nevezzük húsvét első napjának. Mivel aznap a Hold még csak az első negyedet töltötte, a tavaszi napéj egyenlőség utáni első holdtölte tegnap, azaz április 16-án, szombaton volt, az azt követő vasárnap pedig ma van, ezért idén ma, azaz április 17-én van húsvét.
Az őskeresztény korban a hívek még a zsidó húsvéttal, azaz a pászkaünneppel egy napon ünnepeltek, mivel ezen a napon támadt fel a Megváltó, azonban 325-ben Nikaiában összeült az első egyetemes zsinat, és megalkották a fent leírt szabályokat.
A teljes húsvéti ünnepkör – és amiről szól
A húsvétot a Nagyböjt előzi meg, mely negyven napig tartó rituális önmegtartóztatást jelent a megváltó feltámadására várva. A trükk azonban az, hogy vasárnapokon tilos a böjt – így a negyven nap böjt a belecsúszó vasárnapok miatt valójában negyvenhat napig tart. Ez alatt az időszak alatt a következő események történtek a Biblia szerint:
Hamvazószerda
Ez a Nagyböjt első napja, naptár szerint a húsvétvasárnaptól visszaszámlált negyvenhatodik nap.
Virágvasárnap
A Nagyhét – azaz a húsvétot megelőző utolsó hét – legelső napja. A hagyomány szerint Jézus virágvasárnap vonult be Jeruzsálembe.
Nagycsütörtök
A szent három nap első napja, a Krisztus kereszthalála előtti utolsó nap, ekkor kerül sor az utolsó vacsorára.
Nagypéntek
A kereszthalál napja.
Nagyszombat
A szent három nap utolsó napja. Krisztus sírját másnap reggel üresen találják.
Húsvét
A feltámadás napja.
A húsvéti ünnepkör itt még nem ér véget, csak átalakul: pünkösdi ünnepkör lesz belőle. A húsvét utáni negyvenedik napon, azaz áldozócsütörtökön esett meg Jézus mennybemenetele, majd elérkezett a húsvét utáni hetedik vasárnap: a pünkösd. Ez a kereszténységben a Szentlélek kiáradásának ünnepe, és ezzel zárul le véglegesen mind a megváltás, mind a tágabb értelemben vett húsvéti ünnepkör.
Mindenkinek csodálatos húsvétot, mértékkel fogyasztott finom falatokat, sok-sok vidám percet és kellemes pihenést kívánunk!
Forrás, fotó: Shutterstock
Forrás: Life / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!