Ha szeretnél jövőre is gyönyörködni a csodaszép virágaidban, akkor itt az ideje, hogy felkészítsd őket a télre. Megfelelő körülmények között ugyanis a muskátli vígan túléli a fagyos hónapokat.
A muskátlit sokan egynyári virágként nevelik, vagyis tavasszal megveszik a töveket, amikor pedig jönnek a fagyok, megválnak tőlük. Pedig évelő növényről van szó, mivel azonban egyáltalán nem fagytűrő, ezért gondoskodni kell a teleltetéséről. Ha a megfelelő helyen és módon tárolod, akkor tavasszal újra kihajt, és pompás virágokat fog hozni – így nem kell minden évben újabb csapat muskátlit venned a balkonra. Így kedvenc virágaid hosszú évekig örömet szerezhetnek még neked. Bár még enyhe az idő, az éjszakák egyre hűvösebbek, vagyis hamarosan eljön az ideje, hogy bevidd őket a téli szálláshelyükre. Mutatunk néhány tuti tippet!
Nem szabad a szobába vinni
Bár csábító a gondolat, hogy odabent teleltessük át a muskátlit, hiszen így egész télen gyönyörködhetünk a virágaiban, a növényre nézve ez nem lenne túl szerencsés. A meleg szobában ugyanis ahelyett, hogy pihenne a növény, fel fog nyurgulni, és a levelei is lehullanak. Télre a növények nedvkeringése lelassul, pihenő állapotba kerülnek, ezáltal tavaszra rengeteg energiát gyűjtenek. Hűvös, száraz helyen kell átteleltetni a muskátlikat; hogy hogyan, az attól függ, milyen helyiségbe tudod elrakni őket.
Világos helyre mehet ládával együtt
Ha van olyan helyiség a házban, ami világos, mégis hűvös – például egy veranda, ablakos kamra vagy lépcsőház –, akkor nem kell kivenned a muskátlikat a cserepekből. A legideálisabb az 5-10 Celsius fok a teleltetéshez. Érdemes visszavágni a virágokat, bimbókat, és a zöld leveles hajtások felét is, hiszen így a növény a pihenésre koncentrál, nem pedig a hajtások nevelésére. A teleltetés ideje alatt havonta egyszer-kétszer öntözd meg őket, hogy ne száradjanak ki; de télen ennél többször nem szabad meglocsolni a muskátlit.
Garázsba, pincébe csakis újságpapírban!
Ha nincs világos helyed, akkor is át tudod teleltetni a muskátlit, de garázsban, pincében nem hagyhatod őket a cserépben. Fontos, hogy a helyiségben néhány fokkal fagypont felett legyen a hőmérséklet, ahogyan az is, hogy alaposan készítsd elő a muskátlikat a téli álmukra. Egyenként, óvatosan szedd ki őket a cserépből, hiszen föld nélkül kell majd tárolni őket. Rázd le a gyökerekről a földet, majd pár napig hagyd a levegőn száradni a muskátlikat, nehogy a nedves részek miatt rothadásnak induljanak a télen. A száradás után csomagold újságpapírba a töveket, majd lógasd fel őket. Ilyenkor vizet egyáltalán nem kell adni nekik. Tavasszal, kiültetés után pár nap alatt magukhoz fognak térni.
Fotó: Shutterstock
Forrás: Ripost / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!