Több mutató alapján is megfordult az elmúlt hetek csökkenő-stagnáló járványszintje.
Minden jel szerint bevált a karácsony előtti szakmai jóslat: az ünnepek alatt elterjedt a deltánál jóval fertőzőképesebb omikron variáns, és ennek eredménye máris látszik a járványadatokon.
Már a január eleji adatokból sejthető volt a trendforduló, de az első egyértelmű mutató a statisztikákban az volt, amikor a tegnapi, január 4-i adatközlésben 2429 új fertőzött szerepelt. Ez már nyilvánvalóan emelkedő tendenciát mutatott, a hétnapos mozgóátlag is tíz százalék fölötti növekedésről tanúskodott. A Porftolio kedden kiszámolta, hogy míg
- a negyedik hullám lecsengésének időszakában 15-16 százalékra csökkent a pozitivitási ráta az elvégzett tesztek arányában, addig
- a 4-i adatok szerint már 19-20 százalékra emelkedett.
- Az 5-i számok alapján pedig jócskán megnőtt, és 29,67 százalékos volt a pozitivitás.
(A WHO szerint akkor van kontroll alatt a járvány, ha ez a ráta 5 százalék alatt van.)
Ezután érkeztek a heti szennyvízadatok, amelyek négy helyen már emelkedő tendenciát jeleztek, máshol viszont még csökkenés volt megfigyelhető. (Térkép és részletek itt.)
A Nemzeti Népegészségügyi Központ laborjainak mintáiban 11 százalék fölötti volt az omikronos tesztek aránya, míg a Neumann Labs arról számolt be hétfőn, hogy náluk már domináns az új variáns, 78 százalékban ezt detektálják. (Sőt, két mintában addigra már kettős, influenza- plusz koronavírus-fertőzöttség nyert bizonyítást.)
Mindezek után ötezer fölé ugrott szerdára a napi esetszám (utoljára december közepén volt ekkora), a korábban még csökkenő aktív fertőzötti adat pedig a százezres határt már nem lépte át, ismét növekedésnek indult.
A hétköznapi munkában is érzékelhető mindez: szignifikánsan megnőtt január első napjaiban a légúti tünetekkel a háziorvosokhoz forduló betegek száma, ez pedig azt mutatja, hogy szinte teljesen összeért a koronavírus negyedik és ötödik hulláma – mondta érdeklődésünkre Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének elnöke, országos kollegiális szakmai vezető háziorvos.
Nincs messze a tömeges terjedés sem: az ELTE járványügyi modellezéssel is foglalkozó fizikusa, Vattay Gábor kedd este nyilatkozott az RTL-nek, és mint mondta,
jövő héten Budapesten, nagyjából két héttel később pedig vidéken is berobbanhat a járvány.
Alább a szerdai adatokkal frissített grafikonok.
A halálozások trendje mindig valamennyi késéssel követi az új fertőzöttek számáét.