Több érdekes kérdés is felmerült ma az operatív törzs sajtótájékoztatóján. Például, terjedhet-e e ivóvízzel a koronavírus? És szennyvízzel? Veszélyes-e a klímaberendezés a koronavírus terjedése szempontjából?
A válaszok:
Ivóvíz:
Ahhoz, hogy a koronavírus hosszú ideig életben maradjon, megfelelő élettér kell a számára. Élő sejtek kellenek, vagyis tulajdonképpen egy gazdaszervezet. A szervezeten kívül rövid ideig életképes a vírus, arról nincsenek adatok, hogy vízzel terjedne, de ha mégis bekerülne a vízhálózatba, ott rendkívül felhígulna és nem is lenne megfelelő élettere, vagyis a végső válasz, amit ma Müller Cecília országos tisztifőorvos adott: az ivóvíz biztonságos.
Szennyvíz:
Más a helyzet azonban a szennyvízzel. Ez egy amúgy is veszélyes, mindenféle fertőző anyagokkal tele közeg. Szennyvízből már mutattak ki koronavírust, az ausztrálok például egész rendszert terveznek rá: a vírus egyes géntöredékeit mutatták ki kezeletlen szennyvízben, és úgy vélik, egy már létező helyi rendszer segítségével így felderíthetik, mennyi beteg is él valójában egy-egy földrajzi területen.
Ma Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta azt is, hogy Magyarországon is mutattak már ki szennyvízből koronavírust, mégpedig a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai. Ez valóban alkalmas lehet a fertőzés terjedésének vizsgálatára.
Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy azok esetében,akik szennyvízkezeléssel foglalkoznak, nagyon fontos az egyéni védőeszközök használata!!!
Klímaberendezés:
Nem kizárt, de nem jellemző az új koronavírus esetében, hogy a fertőzés klímaberendezések útján terjedjen. Ám ott, ahol súlyos állapotú koronavírusos betegeket kezelnek, például a kórházakban, nem javasolt a légkondicionáló használata. Autóban, lakásokban működő légkondicionáló berendezések esetében az országos tisztifőorvos szerint – ha a karbantartások a szezon előtt megfelelően el vannak végezve – nem nagyobb a fertőzés kockázata ezek használata mellett, mint anélkül.
Forrás: Blikk.hu
Illusztráció: Northfoto