18 C
Budapest

Kérdések és korlátok: sok mindent kell még megtudnunk a Pfizer-vakcináról

Dátum:

A Pfizer a BioNTechhel és a Fosunnal közösen fejlesztett vakcinájáról még sok részletet nem osztott meg: megválaszolható és egyelőre megválaszolatlan kérdések garmadája sorakozik emiatt a tudományos világban és laikusok körében egyaránt.

A Pfizer nagy bejelentése után még várnunk kell a vakcinával kapcsolatos előzetes elemzések adataira, addig pedig a tudományos világban is kérdések merülnek fel az oltás kapcsán az NBC cikke szerint.

„Nem tudunk semmit az oltás azokra a csoportokra gyakorolt hatásáról, akiken nem tesztelték azt: a gyermekekre, az állapotos nőkre, az immunhiányos állapotú emberekre és a legidősebb korosztályra gyakorolt hatásról” – sorolja Gregory Poland, a Minnesota állambéli Rochesterben található Mayo Klinika oltás-kutatócsoportjának igazgatója. A kutatók csak annyit közöltek ugyanis első sajtóközleményükben, hogy a tesztekbe bevontak harmada változatos háttérből érkezett, de nem tudjuk, ezt mit jelent, és az életkori csoportokra sem tértek ki.

Az, hogy újfajta, oltásnál még sosem használt technológiát, a hírvivő RNS, más néven az mRNS használatát vetik be, önmagában érdekessé teszi a vakcinát.

A Pfizer készítménye megtanítja a szervezetnek, hogy a SARS-CoV-2 felületén található tüskefehérjét vegye célba azonnal immunrendszerünk.

Az amerikai járványügyi hivatal korábbi igazgatója, Richard Besser szerint mivel ez az első embereken használható mRNS-alapú vakcina, a biztonságra kiemelten kell majd figyelni.

Az első eredményeket 94 megbetegedés bekövetkezte után hozták nyilvánosságra, így a 90 százalék fölötti hatékonyságot egyelőre fenntartással érdemes kezelni, illetve az is kérdéses, hogy akik megkapták az oltást, azok vajon tudják-e terjeszteni a vírust. A szakértők egyetértenek abban, hogy ha a súlyos lefolyású betegséget sikerül megelőzni a vakcinával, azzal már célt érnek. Az is elég ugyanis, ha az influenzaoltáséhoz hasonló lesz a hatása.

„Nem feltétlenül fog mindenkit megvédeni a megfertőződéstől, és talán nem is óv meg mindenkit. De sokakon segít majd és a betegség lefolyásának súlyosságát enyhíti majd”

– mondta el dr. William Haseltine, a fertőző betegségek szakértője az MSNBC-nek. Azt szintén nem tudjuk még, mennyi ideig tart majd a vakcina adta védettség: erre a kérdésre csak az idő adhat majd választ.

Az oltást jövő héten nyújtja be a várakozások szerint a Pfizer engedélyezésre az amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerengedélyezési Hivatalnak, amely független szakértőkkel karöltve fogja megvizsgálni a Pfizer eredményeit, és ezek fényében dönt arról, elkezdődhet-e az oltások beadása.

Nyitókép: MTI/AP/Mark Lennihan
Forrás: Infostart.hu

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...