Két, koronavírussal fertőzött fiatal fekszik válságos állapotban az Országos Korányi Pulmonógiai Intézetben: műtüdőn keresztül lélegeztetik őket

Műtüdővel lélegeztetik azt a két, koronavírussal fertőzött fiatalt, akik válságos állapotban fekszenek az Országos Korányi Pulmonógiai Intézetben.

A fiatalok állapotáról dr. Elek Jenő főorvos, az Országos Onkológiai Intézet intenzív osztályának vezetője beszélt a Spirit FM Spirit Show műsorában. A főorvos szerint hiába kezd minden visszaállni a régi kerékvágásba, továbbra sem beszélhetünk nyugalmi állapotról.

,,Most is fekszik nálunk két olyan beteg az Országos Korányiban, akik nem is lélegeztetőgépen vannak, hanem úgy nevezett műtüdőn, és ez a két fiatalember ebben a pillanatban is életveszélyes, válságos állapotban van” – jelentette ki dr. Elek Jenő. A felépülési esélyekről annyit tudott mondani, korábban voltak, akik hasonló állapotból felépültek, és már otthon vannak.

A főorvos rádióinterjúban beszélt arról is, hogy Magyarországon a legtöbb beteget a Korányi látta el, ennek ellenére egyik kolléga és más betegségben szenvedő betegek sem fertőződött meg. Ez annak köszönhető, hogy az úgynevezett zsiliprendszert jól funkcionált, sikeresen el tudták szeparálni egymástól a betegeket.

Ami a halottakat illeti, dr. Elek Jenő kijelentette: nagy részük biztosan nem koronavírus fertőzésben hunyt el, bár ,,ez egy picit hozzájárult ahhoz, hogy az illetőt elveszítsük. Az is lehet, hogy csak az az életmódváltás, ami a kórház volt az ő számára, elég volt ahhoz, hogy a beteg meghaljon. Teljesen egészséges 30-40 éves betegeink is voltak, akiknek óriási nagy csatát kellett vívnia az életéért” – mondta a főorvos.

A második hullámmal kapcsolatban a szakember úgy véli, Magyarország példásan felkészült ágyszám biztosítással és technika biztosításával a nagyon nagy bajra.

Kezdődik a magyar lélegeztetőgép tesztelése

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, az Országos Onkológiai Intézetben és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben kezdik meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kifejlesztett lélegeztetőgépek klinikai tesztelését. Az egyetem munkatársainak mindössze két hónap alatt sikerült elkészíteni egy olyan készüléket, a világpiacon is megállja a helyét.

A fejlesztésben dr. Elek Jenő főorvos szakértőként vett részt, és mint az a rádióinterjúban elhangzott, állítása szerint volt egy olyan szakasza a járványnak, amikor – az olasz példából kiindulva – fennállt a veszély, hogy nem lesz elég lélegeztetőgép. Ez sarkallta az egy egyetem szakembereit arra, hogy elinduljon hazánkban is a fejlesztés, majd a gyártás is. Ehhez azonban figyelembe kellett venni azt is, hogy a koronavírusos betegek egy speciális betegkört jelentenek. Sok köztük az idős és más társbetegséggel terhelt személy, akik eleve nehezen viselik a gépi lélegeztetést, ezért egy nagyon érzékeny, kiváló gépre volt szükség. A főorvos szerint a kifejlesztett gépben van egy olyan potenciál, amellyel feltételezni lehet, hogy valóban egy csúcskategóriás készülékről van szó, mert sokkal finomabban lehet programozni a különböző lélegeztetési fázisokat, mint a többi készüléken – írja az atv.hu.

Forrás: Blikk.hu