bitcoinérme

Ki vagy mi áll a Bitcoin mögöt?

A bitcoin (BTC) egy forradalmi digitális fizetőeszköz, mely mögött nem áll bank vagy központi vállalat, ennek köszönhetően egy új gazdasági kripto-és blokkláncipar született.

De ki vagy kik állnak mögötte?

Satoshi Nakamo személyéről igen keveset tudni, a bitcoint 2009-ben engedték útjára és ő utoljára 2011 áprilisában szólalt meg. Elképzelhető, hogy nem egyetlen emberről beszélünk, hanem akár egy egész csapatról. Nakamoto épp olyan megfoghatatlan, mint a hozzá nem értők számára maga a bitcon jelenség.
Nem tudhatjuk kétséget kizáróan, hogy ki lehet ő, viszont vannak feltételezések és a következő cikkben azt a három embert fogjuk bemutatni, akik közül az egyik a legnagyobb eséllyel lehet a bitcoin atyja.

Dorian Nakamoto

Az elmúlt években sokan kutatták, de a legnagyobb port egy 2014-es cikk kavarta, amelyben Dorian Nakamoto-t nevezték meg a valuta feltalálójának.
A Newsweek állítása szerint Nakamoto azt mondta, hogy már nem foglalkozik a bitcoinnal és átadta másoknak, Nakamoto később egy másik cikkben cáfolta az egészet miszerint „Semmi közöm hozzá”.
Sajnos nem sokkal később kiderült, hogy az újság egy igen bagatell hibát vétett, amikor közölte Nakamoto otthonát, amit ugyanis könnyedén megtalálhatunk az interneten. A kripto közösség egy emberként felhördült, holott sokan még így sem hittek Dorian Nakamoto kilétében, akiknek nem mellesleg nagyon jól jött ez a kis botrány. Több mint 100 bitcoin gyűjtöttek a nevében, mintegy támogatást a bitcoin közösségtől, amit később Dorian egy youtube videóban köszönt meg.

Craig Wright

A legtöbb ember, akit összefüggésbe hoztak Satoshi Nakamoto személyével tagadta, hogy bármi köze is lenne hozzá, kivétel Craig Wright ausztrál tudós.2015-ben a Wired Magazine előállt az eddigi legerősebb bizonyítékkal, miszerint Wright blogján metalálható hivatkozások között a „kriptovaluta papír” már hónapokkal azelőtt megjelent, hogy elkezdett volna terjedni. Kiszivárogtak levelezések Wright és ügyvédje között és az egyikben az áll, hogy „Mindent megtettem, hogy megpróbáljam eltitkolni azt a tényt, hogy 2009 óta használok bitcoint. Azt hiszem, ennek végére a fél világ rohadtul meg fogja tudni.”

Nem elhanyagolható tény, hogy Wright részt vett a Las Vegas-i Bitcoin Investor konferencián a cikk írásának évében. Wright is elismeri, hogy érdeklődési köre széleskörű, és szeret „mindenből egy kicsit”, valamint azt is mondta, hogy „Régóta foglalkozom mindezzel”.

Ezeket az állításokat is hamar kétségbe vonták. A Wired folytatta saját nyomozását és kiderült, hogy a blogbejegyzéseket később írták, valamint a Satoshi Nakamoto-ról szóló titkosításokat is később eszközölték. Wright-ot az egész bitcoin közösség csalónak kiáltotta ki.
Úgy tünik azonban, hogy Wright-ot nem zavarja a kritika és az újdonsült hírnevét meglovagolva egyre magasabban szárnyal. Megalakította a Bitcoin SV-t, emellett tudományos vezérigazgató helyettes lett az nChain blokklánc üzletágában.

ki a bitcoin atyja?

Nick Szabo

Nick Szabo számítástechnikai mérnök és jogtudós, elismert a szakmájában, az intelligens szerződések úttörőjének tartják. 2008-ban alkotta meg saját decentralizált valutáját, amelyet Bit Gold-nak nevezett és gond nélkül tekinthetjük a bitcoin elődjének. Találmányát így fogalmazta meg: „Olyan protokollt, amellyel meghamisíthatatlan költséges bitek hozhatók létre online, a megbízható harmadik felektől való minimális függés mellett.” Gyakorlatilag maga a bitcoin is erről szól, hiszen a számítógépes hálózatok által létrehozott bitek sorozata vezető nélkül érvényesít különböző tranzakciókat.

Dominic Frisby – The future of money
c. könyvében azt állítja, hogy Szabo és Nakamoto személye egy és ugyanaz. Túl sok egyezést talált ugyanis a két ember között. Mindketten Carl Menger munkásságára támaszkodnak hivatkozásként és írásstílusukat is meglehetősen hasonló, ugyanakkor Szabo a DigiCash-nél dologozott, ami korai kísérlete a kriptográfiai kifizetéseknek.

Sajnos sem Dorian Nakamoto, Wrigt vagy Szabó esetében sem beszélhetünk megkérdőjelezhetetlen bizonyítékokról, a legtöbb akár véletlen egybeesés is lehet. Mindazonáltal mindegyikőjüknek megvan a kellő tudományos háttere, hogy megalkothasson egy ilyen vívmányt.

A 2021-es jogi összefonódásának köszönhetően hamarosan tisztázódhat Satoshi Nakamoto, hiszen jogi úton kísérletet tesznek kilétének felfedésére. Minden reményünk szerint az idei évben végre erre is sor kerül és kiderül mégis ki (vagy kik) lehetnek Sakoshi Nakamoto.