A klinikai vizsgálatokat legkorábban 2021 végén, 2022 elején lehet elkezdeni – mondta Kacskovics Imre, az ELTE természettudományi karának dékánja.
Minden eddig itthon vizsgált készítménynél hatékonyabban gátolja az új típusú koronavírus fertőzőképességét a magyar kutatók által kifejlesztett fehérjealapú gyógyszer – mondta Kacskovics Imre, az Eötvös Loránd Tudományegyetem természettudományi karának dékánja, az immunológiai tanszék vezetője a Növekedés.hu-nak adott interjúban.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) égisze alatt működő gyógyszerfejlesztési konzorcium vezetője elmondta, a kezdetektől olyan hatóanyagban gondolkodtak, amely egyaránt képes semlegesíteni a vírust, valamint megelőző védelmet is nyújt, tehát alkalmas a passzív immunizálásra is. Ehhez egy kétkomponensű, fehérjealapú készítményt fejlesztettek, amely felfogható egy molekuláris csapdaként, mert ahhoz a tüskefehérjéhez kapcsolódik, amellyel a vírus a sejtekhez kötődne, így viszont erre képtelen – ismertette.
Kacskovics Imre az interjúban elmondta, a hatóanyagot az elkövetkező hónapokban kísérleti állatokban fogják vizsgálni. Ezzel párhuzamosan megkezdték az európai engedélyeztetéséhez, illetve a klinikai vizsgálatokhoz szükséges eljárás előkészítését is. Meglátása szerint
a klinikai vizsgálatokat legkorábban 2021 végén, 2022 elején lehet elkezdeni.
A dékán azt is elmondta, hogy terveik szerint a hatóanyagot intravénás vagy a bőr alá adott injekció formájában lehet majd beadni. Miután a véráramba kerül, megjelenik a tüdőszövetben, sőt a tüdő léghólyagocskáiba is bekerül. Éppen arra a területre érkezik, ahová a fertőzést követően a koronavírus is bejut, tehát megakadályozza, hogy a vírus megfertőzze a sejteket – olvasható az interjúban.
Arról is beszélt, hogy a fejlesztendő molekula nem csak kettős hatású, tehát megelőzésre és kezelésre is szolgál, de két komponensből is áll, vagyis egy fúziós fehérje. Az egyik az a fehérje (ACE2), amelyen keresztül a vírus a szervezetünkhöz kapcsolódni tud, a másik pedig egy immunglobulin, az antitest egyik alkotóeleme. Mivel mindkettő ismert és biztonságosan használható gyógyszeralapanyag, a szerre az után is szükség lehet, lesz, ha sikerült védőoltást fejleszteni a Covid-19 ellen, mert ahogyan más oltóanyaggal, ezzel sem lehet majd mindenkit beoltani, elsősorban egyéb betegségei miatt – fejtette ki.
Nyitókép: MTI/AP/Keystone/Denis Balibouse
Forrás: Infostart.hu