A svéd járványügyi vezető, dr. Anders Tegnell szerint Stockholm lakosai májusban elérhetik a nyájimmunitás állapotát.
A nyájimmunitás azt jelenti, hogy egy adott területen olyan sokan válnak immunissá egy betegséggel szemben, hogy az ennek köszönhetően már nem terjed tovább. A védettséget kétféleképpen is el lehet érni: vagy védőoltásokkal, vagy azzal, hogy az emberek szervezete magától antitesteket kezd el gyártani. A Covid-19-re egyelőre nincs védőoltás, így a saját szervezetünkben kell bízni, de ha a vírus elterjedne egy közösség 60-70 százalékában, elképzelhető lenne, hogy a megnövekedett immunitásnak köszönhetően a vírus terjedése lassulna, avagy megállna – írja a 24.hu.
Tegnell úgy gondolja, a svéd fővárosban májusban jöhet el az az idő, amikor már annyi ember lesz immunis a vírusra, hogy az hatással lesz a kór terjedésére. A szakember ugyanakkor kiemelte, hogy ezek csak elméletek.
Svédország egyébként meglepően engedékeny a korlátozások terén: nincs kijárási korlátozás, az iskolák, az éttermek és a sportközpontok is nyitva tarthatnak, sőt az 50 főnél kisebb rendezvényeket is meg lehet tartani. A svéd kutatók és a közvélemény egy része sem ért egyet az enyhe szabályokkal, ezért gyakran bírálják is a vezetést. Ugyanakkor a lakosok odafigyelnek a saját egészségükre, ezért a stockholmiak közel fele az otthonaikból dolgozik és a tömegközlekedők száma is a felére csökkent. Az utcákon kb. 70 százalékkal vannak kevesebben.
A svéd kormány a múlt héten jelentette be, hogy sokkal több tesztet csinálnak majd a közeljövőben: százezer újabb vizsgálatra készülnek.
Svédországban eddig összesen 14 385-en fertőződtek meg a koronavírussal, s 1540-en haltak Fobele a fertőzésbe. Tegnell szerint az adatok csalókák, mivel az idősotthonokban sok áldozatot követelt a vírus, vagyis szerinte nem a kormány stratégiája rossz.
Forrás: Blikk.hu