Továbbra is zajlik a mentés a földrengés sújtotta török és szír területeken. Már most több mint ezer áldozatról tudni, a neves magyar szeizmológus szerint pedig a közeljövőben további erős földmozgásokra lehet számítani.
brutális földrengések sújtották a mai napon Törökország és Szíria határvidékét. A természeti katasztrófának már több mint ezer halálos áldozata és számtalan sérültje van, továbbá az épületekben is hatalmas kár keletkezett.
A török katasztrófavédelem adatai szerint helyi idő szerint 4 óra 17 perckor a dél-törökországi Kahramanmaras tartomány Pazarcik körzetében 7,4-es erősségű földrengés következett be, amelyet 4 óra 26 perckor a délkelet-törökországi Gaziantep tartomány Nurdagi körzetében egy 6,4-es erősségű, majd 4 óra 36 perckor Gaziantep Islahiye körzetében egy 6,5-ös erősségű rengés követett. A legerősebb rengések pillanatában 7,8-as erősséget is mértek. A katasztrófa sújtotta helyszíneken továbbra is zajlik a mentés.
Az LKH FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának munkatársa, Süle Bálint most arra figyelmeztet, hogy még további öt-hat erősebb rengésre lehet számítani az elkövetkező időben.
„Három, 6-os erősségűnél nagyobb, illetve több tucat, 5-ös magnitudójú rengést mértek a hétfőn 11.24-perckor bekövetkezett pusztító, 7,7-es és az azt megelőző, hajnali 7,8-as földrengés után. Még 5-6 erősebb biztosan, de a kicsikkel együtt akár ezer rengés is lehet majd. Ahogy az időben haladunk előre, egyre kisebb magnitudójúakra lehet számítani” – fejtette ki az Indexnek a szeizmológus, aki úgy fogalmazott, csak remélni lehet, hogy a többinek nem lesz akkora ereje, hogy további katasztrófákat okozzon.
A szeizmológus kifejtette a lapnak, hogy Magyarország a földrengések szempontjából szerencsés helyen található, így nálunk nagyon kicsi az esély ilyen erősségű földmozgásokra.
„Magyarország ebből a szempontból szerencsésebben helyezkedik el, bár nálunk is előfordulnak kisebb földrengések, évente több száz, a lakosság számára nem érzékelhető, 2-es magnitudó alatti, illetve 5-10 valamennyire érzékelhető, 2-2,5 közötti, de károkat okozóra legfeljebb 15-20 évenként, nagyobb erejű, a Richter-skála szerinti 5 erősséget meghaladóra pedig csupán 40-50 évente van példa nálunk” – emelte ki.
Az egész világon érzékelik a műszerek az 5-6-os földrengéseket, ahogy a magyarországi szeizmogramok is jelezték a lökéshullámokat
– árulta el Süle Bálint, majd hozzátette: a magyar lakosság számára ebből semmi sem volt érezhető, mert bár ezek a lökéshullámok végigfutnak az egész Földön, az epicentrumtól ezer kilométerre az emberek ebből nem tapasztalnak semmit.
Fotó: MTI/AP/Depo Photos
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!