13.7 C
Budapest

Külföldi nyaralás keleti vakcinával – egy remény szertefoszlott

Dátum:

Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és Ujhelyi István, az Európai Unió Egészségügyi Szakbizottságának tagja hűtötte le a kedélyeket.

Többek számára felcsillant a remény, hogy esetleg megnyílik előttük a kötelező PCR-tesztelés nélküli utazás lehetősége – ilyenre kell költeniük ugyanis a keleti vakcinával oltottaknak, ha például Olaszországba, Lengyelországba, Németországba vagy számos más uniós országba szeretnének elutazni idén nyáron. E két oltóanyagnak ugyanis nincs engedélye az Európai Gyógyszerügynökségtől (EMA), és ezért számos ország sem engedi be negatív teszt nélkül a velük oltottakat.

A Szputnyik V-vel és Sinopharmmal oltottak számára nemrég felcsillant a remény, hogy egy harmadik oltásként beadott nyugati vakcina birtokában számukra is könnyebbé válik az utazás, ám ez mostanra eltűnni látszik.

Rákérdezett az Index a lehetőségekre az EU-nál. „Uniós vakcinaigazolványt csak az kaphat, aki kapott két olyan oltást, amely uniós szintű forgalombahozatali engedéllyel rendelkezik” – tisztázta Ujhelyi István, az Európai Unió Egészségügyi Szakbizottságának tagja, hozzátéve, hogy ilyenformán nekik csak egy negyedik oltás után lenne zöld utuk a most számukra tesztkötelezettséget előíró országokba.

A politikus szerint mivel augusztusban az egész európai intézményrendszer szabadságon van, nehéz bármiféle jogszabály-módosítást elérni, de úgy véli, ősztől mindenképp találni kell egy olyan kompromisszumos megoldást, ami a két keleti és egy nyugati vakcinával oltott állampolgárok számára is kedvező.

A portál az Európai Bizottságnál is érdeklődött azzal kapcsolatban, hogy megjelenik-e a harmadik oltás az uniós vakcinaigazolványban. Budapesti irodájuk szerint a rendszer elég rugalmas ahhoz, hogy megjelenítse az emlékeztető oltásokat is, ha és amikor azok elérhetővé válnak. Az egyénnek mindig joga van az utazáshoz, és az uniós Covid-igazolvány ezt megkönnyíti. A kérdés az, hogy a tagállamok a saját belátásuk szerint a vakcinák mely kombinációját fogadják el – közölték.

A tagállamok azonban jórészt az EMA előírásaihoz ragaszkodnak. Marad tehát a feldobott labda, hogy vajon e szervezet mikor bólint rá a keleti vakcinákra.

Sinopharm: a kínai gyártó be sem adta a kérelmet, ugyanakkor a WHO-tól van engedélye, így néhány európai országban (például Ausztria és Spanyolország) elfogadják. (18 év felett bárki oltható volt vele – sok idős kapott ilyen oltást itthon -, augusztus elejéig összesen mintegy egymillió ember vette fel.)

Szputnyik V: beadták a kérelmet, de az engedélyeztetési folyamat hiányos dokumentációk miatt elakadt és hónapok óta nincs előrelépés. (Egymillió ember kapott ilyen oltást Magyarországon, jórészt aktív korúak.)

Nyitókép: Bruzák Noémi
Forrás: Infostart.hu

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...