A dokumentált anyag – a szerkezeti hibák ellenére – egyszerre kemény, jó vezetőképességű, és rugalmas, így számos iparág hasznosíthatja.
A kutatók egy ősi meteorit belsejében lévő gyémántokat tanulmányoztak, aminek következtében olyan, mikroszkopikus szerkezeteket fedeztek fel, amilyeneket korábban még egyáltalán nem láttak – adta hírül a Live Science.
A vizsgált gyémántstruktúrákat az úgynevezett a Diablo-kanyonban, egy különleges meteorit belsejében találták. Ez az űrszikla mintegy 50 ezer évvel ért földet a bolygón. A kő nem mostani, még 1891-ben fedezték fel Arizonában. Viszont azóta is végeznek rajta különféle vizsgálatokat.
Így derült fény arra is, hogy a meteoritban megbújt gyémántok egyáltalán nem hasonlítanak azokra a kövekre, amiket a Földön is megtalálni. Ennek oka, hogy a földfelszín alatt keletkező gyémántok szénatomjai kocka alakban helyezkednek el, míg a meteoritnál úgynevezett lonsdaleitet lehet megfigyelni.
A kutatók ezt a szénmódosulat nézték meg most tüzetesebben, és valami furcsát, amolyan kinövéseket találtak: ezeket diafitoknak nevezték el. Ezek alatt egyfajta szénalapú anyagot értünk, ami a gyémántba ágyazódva jelenik meg. A kutatók ezt hangsúlyos felfedezésnek tartják, mivel lehetséges, hogy ilyen anyagok esetleg máshol is megtalálhatók – ha pedig így van, akkor talán nyersanyagként is hasznosíthatók.
A szakértők az eddig elvégzett vizsgálatok alapján azt is megállapították, hogy
a dokumentált anyag a szerkezeti hibák ellenére egyszerre kemény, jó vezetőképességű, és rugalmas.
Ez a tulajdonság pedig nagyon előnyös, mert lehetséges, hogy számos terület lesz majd képes használni.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!