különleges aszteroidát mért be a james webb űrteleszkóp, gyűrűi is vannak

Különleges aszteroidát mért be a James Webb űrteleszkóp, gyűrűi is vannak

Ritka, hogy egy aszteroidának gyűrűi lennének, egy ilyen azonban egész biztosan van a Naprendszerben. Spanyol tudósok most erre mértek rá.

Több milliárd kilométerrel a Szaturnusz pályáján túl találhatók a kentaur típusú objektumok. Ezek jeges, üstökösszerű égitestek. A legnagyobb közülük a Chariklo, egy 250 kilométer átmérőjű szikla, amely két vékony gyűrűjéről is ismert.

A két gyűrű felfedezése a csillagok okkultációnak nevezett jelenségnek köszönhető. Amikor egy tárgy elhalad egy távoli csillag előtt, a fény mennyisége csökken. Ezt a jelenséget használták a csillagászok holdak felfedezésére, valamint az égitestek légkörének tanulmányozására is a Naprendszerben – magyarázza a dolgot az IFLScience.

Az Andalúziai Asztrofizikai Intézet kutatói úgy döntöttek, ezzel a módszerrel próbálják meg megvizsgálni az égitestet a James Webb űrteleszkóp segítségével is. Ez volt az első alkalom, hogy a szerkezet az okkultáció segítségével dolgozott, a szakembereknek pedig szerencséjük is lett: 2022. október 22-én az égitest olyan pozícióból volt látható, hogy egy távoli csillag épp mögé került. A méréskor csak a gyűrűk blokkolták a fényt, az égitest nem.

© NASA / ESA / CSA / L. Hustak (STScI)

Pablo Santos-Sanz, az intézet munkatársa szerint sikerült értékes adatokat kinyerni a megfigyelés során. A szakemberek a gyűrűk okkultációs fénygörbéinek formáiból megvizsgálhatják a gyűrűk vastagságát, a gyűrű részecskéinek méretét és színét is. Azt remélik, ebből jobban megérthetik, miért vannak gyűrűi az égitestnek, és az sem kizárt, hogy további, vékonyabb gyűrűket fedeznek majd fel.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version