Európai-amerikai „versenyfutás”, belobbanó spanyolok, halálozással sújtott Európa, aprócska kínai fertőződés. Mutatjuk!
A számtalan statisztikai adat mellett látványos grafikonok is készülnek a Worldometers.info adattárában.
Ebből ez első látványos vonalkupac nem a dátumokkal foglalkozik, hanem azzal, hogy a legfertőzöttebb államok közül melyik hogyan áll a koronavírusosok számában. A grafikonon a tízezer esetszám elérése utáni időszakokat ábrázolják, jó látszik, milyen eltérően nőtt a regisztráltak száma az egyes országok tekintetében (itt meg kell ismételni, hogy az eltérő tesztelési módszerek és fertőzött-definíciók miatt az ábra torzítást tartalmaz, nem teljesen fedi a valós betegszámot).
A következő az Európa–Egyesült Államok összevetést mutatja, az ábrán az látszik, hogy Amerika nagyon gyorsan „berobbant”, aztán viszont gyorsan megfogta a terjedést, míg Európának ez több időbe telt, ezért lendül fel jobban az öreg kontinens görbéje, míg az USA-é egyenletesebb. (Ezt a portálon kettővel alatta lévő halálozási görbe is alátámasztja.)
A következő ábra az elhalálozások számát helyezi a járványban töltött idő vonalára: lerí róla, hogy Spanyolországot felkészületlenül érte a járvány, emiatt viszont gyorsabban szállhat vissza a görbéje, mint mondjuk Franciaországé vagy a korábban berobbant Olaszországé.
A Worldometer adatai egyébként több mint 10 százalékos halálozási arányt mutatnak április közepén számos vezető nyugat-európai országban – erről itt írtunk részletesen.
Végül pedig egy látványos kördiagram, amely azt szemlélteti, a friss állapot szerint hová valósiak jellemzően a fertőzöttek: az USA teszi ki a fertőzöttek 30 százalékát, Európa a 38 százalékát, de például Kína, Törökország és Irán alig adja ki a koronavírusos emberek 10 százalékát.