magyarországra is elérnek az olasz maffia csápjai: évtizedek óta itt vannak, a drogpénzek tisztára mosásával lebukott ügyvédnő csak a legújabb fejezet

Magyarországra is elérnek az olasz maffia csápjai: évtizedek óta itt vannak, a drogpénzek tisztára mosásával lebukott ügyvédnő csak a legújabb fejezet

Budapest – Talán első hallásra hihetetlennek hangzik, de az olasz maffia, a mindenható Donok világa nincs olyan messze, mint gondolnánk. Az olasz alvilág évtizedek óta itt van nálunk is. Még a calabriai ‘Ndranghetáról is halottak a magyar rendőrök, de nyomozás korábban nem folyt az olasz csizma legdélibb tartományában működő bűnözőkkel szemben. A nemrégiben letartóztatott budapesti ügyvédnő, Sz. Edina ennek a családnak volt a „mosodása”: segített a drogból, embercsempészetből, prostitúcióból szerzett pénz tisztára mosásában.

Fedővállalkozások terepe

Az olasz maffia nem csak otthon dolgozik. Vannak üzleti érdekeltségei a francia és a holland kikötőkben, Törökországban és Gibraltáron is a drogszállítmányok biztosítása érdekében, afrikai és ciprusi off shore cégekben pedig a pénz tisztára mosásában. A „mosodákat” a rendszerváltás után a volt szocialista régióra is kiterjesztették.

– Az olasz maffia nem csak saját pályán játszik – elemezte a helyzetet Orosz István nyugalmazott alezredes, aki korábban egy szervezett bűnözés elleni rendőri egység vezetője volt. – Magyarország ugyan a drog- vagy az embercsempészet szempontjából nekik nem piac, ám pont ezért alkalmas terep a fedővállalkozásokra. A most eljárás alá vont magyar jogász is így került képbe, s ráadásként alakult ki közte és a ‘Ndrangheta egyik családfője között intim viszony.

A budapesti ügyvédnő nevén fol a félmilliárdos yacht, ő fizette a kikötői díjat is Fotó: Carabinieri-ROS A budapesti ügyvédnő nevén volt a félmilliárdos yacht, ő fizette a kikötői díjat is / Fotó: Carabinieri-ROS

A calabiriai család főleg kokainban utazik: az Európában értékesített luxusdrog 80 százaléka rajta keresztül érkezik. Sz. Edina egy nyaralás közben ismerte meg a bűnözői család egyik, a könyvelésért felelős fejét. A fővárosi ügyvédnél két esztendővel fiatalabb Giovanni Barone jelenleg is eljárás alatt áll csalás, adócsalás, pénzmosás miatt, ebben segített neki a magyar ügyvédnő. A Blikk információi szerint a szerelmespár egy magyar rendszámú luxusautó miatt bukott le: a nő által használt terepjárót kapcsolták össze az olasz csendőrök a budapesti ügyvéd által bejegyzett magyar cég tulajdonában levő luxusjachttal, s több, nagy értékű járművel. Az 500 millió forintot érő Nelly Star először az ügyvédnő testvérének a nevére került, ám 2020-ban már Sz. Edina volt a tulajdonosa, s hét éve az ő számlájáról fizetik az évi kétmilió forintnyi kikötői díjat a calabriai Vibóban. A ‘Ndrangheta egyébként sem ismeretlen a magyar rendőröknek, hiszen a skandináv piac felé vezető tranzitútként kipróbálta Magyarországot is. Ám 2000-ben egy szállítmánya megbukott a Balaton mellett. Az M7-es autópálya egyik parkolójában ellenőrizték a rendőrök a rakományt, s megtalálták a drogot, amelynek az akkori feketepiaci értéke több százmillió forintra rúgott.

Bíróságon Cs. Józsefet elítélték tíz évre, négy éve szabadult. Helga édesapja, Farkas Imre (az első sorban ül ) végig ott volt a tárgyalásokon A bíróság Cs. Józsefet, alias Jokót csak emberrablás miatt ítélhette el, Farkas Helga ugyanis sem élve, sem holtan nem került elő azóta sem

A Camorra raboltatta el Farkas Helgát?

Az egykori szegedi nyomozó, Palatinus Gábor szerint 1992-ben Farkas Helga elrablása mögött is az olasz maffia állt. A volt rendőr szerint a lány eltűnése mögött – bár a mai napig nincs meg a holtteste, de a gyanú szerint meggyilkolhatták – a hírhedt olasz bűnszervezet, a Camorra áll. A rendőr úgy véli, a bűncselekmény elkövetésének módja, az egyik emberrabló, J. Benedek későbbi kivégzése az olasz maffia forgatókönyve alapján valósult meg.

Húsz éve. Farkas Helga 1991. június 27-én tűnt el Farkas Helga harminckét éve, 1991. június 27-én tűnt el a szegedi vasúti híd mellől

A módos orosházi vállalkozó lányát zsarolás miatt rabolták el, ám amikor az apa nem fizetett és bevonta a rendőrséget, az emberrablók megijedtek, hagyták a váltságdíjat, s megölték a túszukat. Cs. Józsefet el is ítélték emberrablás miatt, de a gyilkosságot nem lehetett bebizonyítani. A Jokó néven ismert, Olaszország börtöneit is megjárt bűnöző révén derült ki, hogy az olasz maffia ötlete volt a fiatal lányért kért, kiemelkedően magas váltságdíj. A maffia elemezte az áldozat apjának hátterét, s tisztában volt azzal, hogy simán ki tudja fizetni a lányáért kért összeget.

„A Totya mondta, nagy balhé lesz”

Emlékeznek a Markos–Nádas kettős egyik legendás jelenetére, amely a rendszerváltás előtti Magyarország egyik legkülönösebb esetére utalt? „Így szólt: A Totya mondta, nagy balhé lesz”. A budapesti Szépművészeti Múzeumból 1983. november 5-én elloptak hét festményt, köztük Raffaello Esterházy Madonnáját, ami akkor 20 millió dollárt (mai árfolyamon számolva 7,4 milliárd forintot) ért, és egy 1508-as, 1 millió dollárra (368 millió Ft-ra) becsült Giorgione-képet.

Jobbra dr. Garas Klára a Szépművészeti Múzeum főigazgatója 1983-ban / Fotó: Fortepan Az olasz maffia megbízásából lopták el a magyar betörők a dollármlliiókat érő festményeket Budapest közepéről / Fotó: Fortepan

A képlopást magyar betörők hajtották végre az olasz maffia megbízásából, utóbbi tagjai pedig egy görög milliárdosnak dolgoztak, megrendelésre. Az athéni műgyűjtő nézte ki magának a festményeket. 1984. januárjában elfogták Olaszországban az egyik magyar tolvajt és a nápolyi maffiához tartozó megbízókat is, a képek pedig egy görög kolostorból kerültek elő, 83 nappal az eltűnésük után.

‘Ndrangheta, az új Cosa Nostra

A 17. század végétől, Szicília partjainál, de még a kontinensen, Calabriában létrejött bűnözői család, a ‘Ndrangheta évszázadokig csak másodhegedűs volt az olasz szervezett bűnözés zenekarában. A Cosa Nostra vezérének, a „maffiafőnökök főnökének” 2014-es letartóztatása után az egykor rettegett szervezet helyébe a „visszafogottabb”, de hatékonyabb ’Ndrangheta lépett. A ’Ndrangheta három évszázados múltja ellenére mindig is modernebb volt a szigorú szabályok alapján szervezett családoknál, fedővállalkozásai, pénzmosodái példaértékűek voltak még az amerikai maffia előtt is.

A magyarul „hősiesség”, „erény” elnevezésű bűnbanda a kábítószer-kereskedelem mellett ember- és fegyvercsempészettel foglalkozik, a befektetései pedig az építőiparba és a mezőgazdaságba áramló európai uniós forrásokat is érintik, hiszen sorra nyerik a pályázatokat.

Befolyásuk alá vonták Calabria egészségügyi ellátását is, ami a Covid-zárlat idején csúcsosodott ki. A család, haladva a korral, a járvány idején temetkezési vállalkozásba fogott, s már a kórházakban szerződéseket kötöttek a haldoklók családjaival, akik az erőszakos maffiózoknak nem mertek nemet mondani.

Fotó: Carabinieri-ROS

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!