A NASA tudósai a Markarian 501 nevű blazárt figyelték meg, hogy megtudják, honnan érkezik a hihetetlen nagy sebességgel útnak indított sugárzása.
A tudósoknak a NASA és az olasz űrügynökség közös eszközével, az IXPE-vel (Imaging X-ray Polarimetria Explorer) sikerült egy szupermasszív fekete lyukból érkező fényes részecskesugárzást megfigyelniük. A kutatók a mérések eredményét a Nature-ben tették közzé.
Ahogy az Interesting Engineering is írja, mindez azért is fontos eredmény, mert a kutatók így pontosíthatják a legtöbb galaxis középpontjában meglévő objektum számítógépes modelljét. Emellett új megvilágításba helyezheti a blazárok – az univerzum legtitokzatosabb objektumainak – energiamechanizmusait is.
A tudósok a Markarian 501 néven ismert, nagyon fényes blazár röntgensugárzását figyelték meg. A blazárok olyan galaxistípusok, amelyek központi fekete lyukai hihetetlenül erős ionizált anyagsugarat bocsátanak ki az űrbe, legtöbbjük nagy energiájú részecskék formájában. A tudósok még nem teljesen értik, hogyan gyorsulnak fel ezek a részecskék ilyen nagy sebességre, az IXPE azonban segíthet megtalálni a választ.
A megfigyelések alapján azt feltételezték, hogy a blazárból érkező részecskesugarak gyorsulását egy lökéshullám váltotta ki, ami a sugárzás mentén is érezhető volt. A kutatók úgy vélik, hogy a mostani eredmény végre segíthet abban, hogy a megállapítsák a blazárokból hihetetlenül nagy sebességgel kilőtt sugarak kiindulási pontját.
2020-ban egyébként az eddigi legidősebb blazárt is sikerült felfedezni: nagyjából 13 milliárd fényévre található, vagyis kevesebb mint 1 milliárd éves lehet.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!