„Ő a gyilkos, az a bizonyos autó vezet el a tettesekhez, nézzék meg azt a házat” – ilyen és ehhez hasonló információk érkeztek Fenyő János lehetséges gyilkosával kapcsolatban a rendőrökhöz a Blikk birtokába került és eddig nyilvánosságra nem került nyomozati anyagok alapján. Jelentkeztek rosszindulatú, szomszédon bosszút álló és szenilis emberek is fontos és tuti információkkal.
Ismert, Fenyő János médiacézárt 1998. február 11-én lőtték agyon a Margit utcában. A kegyetlen bűntett elkövetéséért – és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantásért – Jozef Roháčot, a Patkányt életfogytiglani börtönre ítélték. A megbízónak az egykori olajos bűnözőt, Portik Tamást tartják, aki a nyomozó és a vádhatóság szerint Gyárfás Tamás kérését teljesítette. Az utóbbi a Nap TV miatt került ellentétbe a médiamogullal, bár Gyárfás szerint 1998-ra már lezárult a vitájuk. Az egész országot megdöbbentő gyilkosság nyomozásának legérdekesebb, eddig nem ismert részleteiről közlünk sorozatot, amelyben elsőként a rendőrségi felhívásra beérkezett lakossági információkból szemezgettünk.
Értelmetlen poénkodások
„Én vagyok a Fenyő gyilkos. Bélapátfalván az óvodában vagyok. Itt vannak nálam a fegyverek is, nagyon feltűnő vagyok” – ez is szerepel – a Blikk birtokában lévő nyomozati iratok alapján – azon lakossági bejelentések között, amelyeket Fenyő János médiamogul 1998. február 11-én történt lelövése után kapott a rendőrség. Ez az egyik legmeredekebb bejelentés, amit a nyomozóknak jeleztek.
Az elmondottakból kitűnik, hogy annak nem sok valóságalapja lehetett, és már csak azért sem, mert a bejelentés a Heves megyei település helyett egy fővárosi telefonszámról futott be a rendőrökhöz. Biztos, ami biztos leellenőrizték a számot és kiderült, hogy az V. kerület, Papnevelde utca 6. szám alatt található, az Apáczai Csere János Gimnáziumban lévő nyilvános telefonról szórakoztatta valaki a rendőrséget, elképzelhető, hogy egy tanuló.
A rendőrök így látták, és TINI megjelölést tettek a bejelentés mellé a jelentésükben. Mint annál a bejelentőnél, aki szerint „Aki megcsinálta Fenyőt, az a Csókakő utcai telepen van.” Vagy ahogy annál a jelzésnél, amely úgy szólt, hogy a rendőrség által keresett autókat Budaörs felé látták elhajtani.
Komolyabban vehető szemtanúk
Egy bejelentő a helyszínen tartózkodott a merénylet idején. Az autójával a Margit utcában várakozott, a piros lámpánál 18 óra előtt pár perccel, amikor puskaropogásra figyelt fel. Egy fehér furgon mögül kiszaladó férfit látott. Az illető 20-25 év közötti és 160-165 centiméter magas volt, fején egy világos színű sísapkát viselt. A férfi az embereket lökdösve a Rommer Flóris utca felé futott. Ez a bejelentő védett tanú lett az ügyben, hasonlóan ahhoz a személyhez, aki egy presszóból látta a Moszkva tér felé rohanó alakot.
Szintén érdekes információt osztott meg egy férfi a rendőrökkel, ő azonban nem kapott védettséget. Ő azt jelentette, hogy a VICO székháztól nem messze, a Törökvészi úton a gyilkosság napján egy barna Mitsubishit látott; úgy tűnt neki, hogy a járműben ülő alakok vártak valamire.
Fenyő bejelentkező ismerősei
Egy nő, aki ismerte Fenyő Jánost, azt javasolta, hogy kérdezzék meg a médiamogul helyettesét, aki mindent tud az ügyeiről, továbbá Friderikusz Sándort, aki a barátja volt és a fotexes Váradi Gábort is kérdezzék ki. A hölgy, aki egy politikusnak dolgozott, a gyilkosságra vonatkozóan viszont nem tudott konkrétumot mondani a nyomozóknak.
Fontosnak tartották azt az infót is megosztani a rendőrökkel, hogy Fenyő János a halála előtt egy páncélozott Mercedest rendelt magának. A rendőrök ezt az információt is leellenőrizték, ahogy az összese bejelentést, és csak azt tudták meg, hogy az autó iránt érdeklődő Fenyő János a járművel kapcsolatos ügyintézésnél nem utalt arra, hogy bármitől félne. A médiamogullal szintén kapcsolatban állt másik ember pedig azt kérte a rendőröktől, hogy ellenőrizzék le azt, hogy ki vett fel bankból tízezer dollárt, mert szerinte a tettest itthon fizették ki a gyilkosság végrehajtása után.
Mitsubishi mindenhol
Nagy erővel keresték a rendőrök a tettesek által használt autót is, egy Mitsubishit. A lakossági felhívás után erre vonatkozóan is szép számmal kaptak jelzéseket. Kőbányáról például egy, a gyilkosság elkövetése előtt fél órával elinduló Mitsubishit jelentettek a nyomozóknak. De értesítették őket egy jászárokszállási autószervizben átnézett barna Mitsubishiről is.
Mint ahogy egy, a XV. kerületben lakó férfi ugyanilyen gyártmányú autóját tartotta valaki fontosnak. Mindezek mellett ukrán származású férfiakról, Pávelről és Szergejről is jeleztek a rendőröknek, mondván, hogy az általuk használt Mitsubishi Pajeroban, egy elkülönített helyen géppisztolyt tartanak, és egy idősebb urat szoktak szállítani az autóban ukrán és kínai külképviseleti emberekkel együtt.
Rosszindulat vagy bosszúállás
A bejelentések között szerepel egy olyan, amelyben egy nő megnevezett egy férfit, aki Fenyő János halála óta nagyon nagy lábon él. A hölgyről kiderült, hogy nem a valódi nevén jelentkezett be, és akinek kiadta magát az valójában a VI-VII. kerületi Rendőrkapitányság vizsgálója volt, a megadott férfi pedig egy nyomdász.
Egy asszony egy bizonyos rendszámú autóra hívta fel a figyelmet, mondván, a jármű elvezeti a rendőröket a tetteshez. A nő közölte, hogy az információ igaz, és jelentkezik majd a tízmillió forintért is. A telefonszám azonban más emberekhez tartozott, akik ráadásul semmilyen bejelentést nem tettek.
Mintha mindez nem lenne elég 1998. február 25-én valaki levelet küldött az ORFK-nak. A küldeményben csak annyi állt, hogy az X rendszám = Fenyő János ügy. A megadott autó tulajdonosa a népszerű popegyüttes, a Happy Gang egyik tagja, Vitamin, vagyis Móré András volt. A rendőröknek elmondta, hogy a VICO lapjában, a Bravóban többször szerepeltek. Hogy hol járt a gyilkosság idején, nem tudta visszaidézni. Vitamin viszont ismerte Fenyő barátnőjét, Tóth Évát, a levelet pedig szerinte az az idősebb házaspár küldhette, akiket zavart, ha az autójával a ház előtt parkolt.
Szenilis idős emberek
Akadt olyan szegedi lakos, aki drapp gépkocsiban ülő sötét ruhás, sötét hajú emberek miatt aggódott, mert maffiózónak néztek ki. Egy bejelentő a saját albérlőjét nyomta fel. Az idős nőről a rendőrök megállapították, hogy kissé szenilis. Mindenesetre az építésvezetőt kikérdezték, és hamarosan egyértelművé vált, hogy nincs köze Fenyő János megöléséhez.
Egy további idős hölgy nyilvános fülke telefonkönyvében hagyott néhány fotót a nyomozóknak. A fotón – állítása szerint – az a barátja látható, aki hivatásos katona volt, jól motorozik és kiválóan lő. A néni nemcsak a saját nevét nem árulta el, hanem a barátjáét sem adta meg, mondván, tart a bosszújától. A telefonfülkéből elhozott fotókat azért iktatták a rendőrök.
És Gyárfás Tamás neve is felbukkant
De javasolták a nyomozóknak azt is, hogy nézzenek szét a II. kerületben, a Szemlőhegyen Tasnádi Péter építkezésénél. Arról is kaptak információt a zsaruk, hogy Fenyő ismerte Zubovics Gyulát, a Cats Club tulajdonosát, és hogy a klubban a médiamogul többször megfordult, és igénybe vette lányok szolgáltatásait. Továbbá a lakossági bejelentések között a 36-os számúként szerepel az az ismeretlen bejelentő által elmondott információ, mely szerint Gyárfás Tamást kellene ellenőrizni, mert problémái voltak Fenyővel a Nap TV miatt.