A Schadl-ügy lehallgatási jegyzőkönyveiben „Cs” néven emlegetik dr. Radics Csaba végrehajtót, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György korábbi mentorát, akinek örökre elege lett szakmájából és otthagyta a pályát. A jogász egészen döbbenetes esetekről beszélt lapunknak. Állítja: 35 frissen kinevezett végrehajtó nem láthatná el a munkáját, mert a hivatali esküjüket törvénytelen módon tehették le.
A végrehajtói törvény 238 § 1.-es bekezdése egyértelműen arról rendelkezik, a végrehajtónak a kinevezését követő egy hónapon belül a Kar elnöke előtt kell esküt tennie. Ám az elnök a mai napig Schadl György, aki 2021 végén letartóztatásba került: az ügyészség szerint 2018 májusát megelőzően korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával.
Kizárt, hogy az eskütevők bementek volna hozzá a Venyige utcai börtönben lévő magánzárkájához. A mai napon újabb 10 végrehajtó tesz esküt, viszont a Blikk információi szerint Schadlnek nincsenek látogatói a börtönben 2023. március 16-án.
– A végrehajtói kar szervezeti és működési szabályzata szerint az elnököt helyettesítheti az alelnök, a titkár, ám a törvény az esküt az elnök kizárólagos jogkörébe utalja. Jelenleg van egy rendelet, ami alapján esküt tehetnek az új végrehajtók, de ez jogellenes. A jog hierarchiájában a törvény az erősebb, ezt nem írhatja felül egy rendelet, így e feladat ellátásában Schadl Györgyöt sem alelnök, sem a titkár nem helyettesítheti – mondta lapunknak Radics Csaba, aki a szakma egyik legelismertebb tagja. – Érthetetlen, hogy az elnök urat miért nem váltották le, hiszen akkor nem állna fenn ez a botrányos helyzet. A kamarai elnököt sok mindenben lehet helyettesíteni, de ebben nem. Az elnökségnek másfél éve volt arra, hogy az első gyanúsítás után leváltsa Schadl Györgyöt. Jó kérdés, hogy ez miért maradt el.
Radics nem fél. Harminc éve végrehajtó, elismeri, a munkája nem népszerű, de igyekezett tisztességesen dolgozni, nem tett jogszerűtlenül földönfutóvá senkit, és ingatlant is csak akkor árverezett, ha már nem volt más lehetőség.
-Schadl urat is a tisztességre neveltem, de hátba szúrt- folytatta. – A lehallgatásoknál én vagyok az a bizonyos „Veszélyes Cs”. Én voltam az egyetlen, akitől Schadl tartott, félt, akit el kellett lehetetleníteni. Hogy miért? Mert tudta, látok mindent, s én egy árva fillért sem adok le senkinek. Állítom, a mai végrehajtók háromnegyede beállt a Schadl által diktált rendszerbe, fizettek, tisztességtelenül, olykor jogtalanul intézték a végrehajtásokat. Milliókat kerestek vele, csak a pénzt látták.
A lehallgatási jegyzőkönyvben az szerepel, hogy „Cs” nem állt be a sorba, ezért Schadl bosszúhadjáratot indított ellene.
„A Cs-ügyet műtjük, mert úgy látom, hogy ott, ott van inkább visongás…” – mondta a végrehajtói kar elnöke Völnernek, aki a telefonbeszélgetésben válaszul megjegyezte, „az nem működik, hogy Cs veszélyezteti egy hatalmi ág működését”. Az is kiderült, hogy Schadl erre azt felelte, úgy gondolja, sikerül normális irányba terelni az ügyet, viszont „amennyiben Cs túlfeszíti a húrt, akkor praktikusabb lenne a sajtóhoz menni”. Völner ezzel egyetértett.
Radics mellett több idős, rutinos végrehajtó – akik szintén nem fizettek „leadót” – úgy véli, a tavaly nyáron céget alapított, bejegyzett 35 új végrehajtó törvénysértő módon lehetett kinevezve. A Blikk telefonon megkereste mindegyikőjüket, arról érdeklődve, mikor, hol, ki előtt tettek hivatali esküt. Mindössze hárman álltak velünk szóba, egyikük megtagadta a választ, mikor megtudta, hogy a Blikktől kerestük, egy másik azt mondta, nem szeretne erről beszélni, egy harmadik pedig számon kérte rajtunk, mi jogon firtatjuk ezt a kérdést.
Ugyanezeket a kérdéseket tettük fel a végrehajtói karnak és az Igazságügyi Minisztériumnak is, válaszok tőlük egyelőre nem érkeztek.
– Ha jogtalan volt az eskütétel, akkor erről vagy tudott mindenki, és akkor tényleg velejéig korrupt a rendszer, ha meg úgy vélik az érintettek, jogos volt az eskü, akkor alkalmatlanok a feladatuk elvégzésére, hiszen még a törvényt sem képesek értelmezni – folytatta Cs. – Azt kell mondanom, hogy a 35 érintett „kolléga” minden, 2022 nyara óta vitt ügye érvénytelen, jogellenes. Az érintett ügyfeleknek a tudomásukra jutással 15 napjuk van arra, hogy kifogással éljenek a bíróságnál és hatályon kívül helyeztessék a végrehajtásokat. Ez milliárdos kártalanítást hozna maga után, az adófizetők pénzének terhére. Botrány!
A leadást nem vállaló végrehajtók szerint a vesztegetés több módon működött.
– A végrehajtók közötti szóbeszéd szerint volt, akitől egyben kérték a pénzt, mondván, a végrehajtói hellyel havi 5-10 millió jövedelemhez juthat a Schadl által támogatott jelölt. Akadt, akinek a forgalma után kellett „leadóznia”, s volt, akivel havi díjban egyeztek meg – tette hozzá. – Kizárólag készpénz forgott, hogy ne legyen nyoma. A régi végrehajtók nagy része is fizetett, mert ha nem, akkor rászálltak, fegyelmiket, birságokat osztogattak, hogy eltávolíthassák őket a helyükről, s oda egy leadózót ültethessenek. Így több idős, korrekt végrehajtót elüldöztek, s ez a boszorkányüldözés még most is megy.
Az ügyészség szerint jogtalan előnyként Schadl György rendszeresen készpénzt adott Völner Pálnak – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot –, hogy az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását felhasználja a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke érdekeinek megfelelően. Azért többek között, hogy azokat a jelölteket nevezzék ki önálló bírósági végrehajtónak, akik vállalták, hogy irodájuk működéséből az őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében odaadják neki. Az ügyészség Schadlra 10 év, míg Völnerre 8 év börtönbüntetést kért, továbbá 200, illetve 25 millió forint, at eddigi eljárásban lefoglalt értékeket meghaladó vagyonelkobzást.
Nálunk a lista
A Blikk birtokában van a lista, amelyen szerepel a 2022 májusában esküt tett végrehajtók névsora. Minden vármegye és a főváros is érintett az ügyben. A végrehajtások sértettjei a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnál érdeklődhetnek, illetve a végrehajtói névjegyzékben nézhetik meg, kik azok a végrehajtók, akik tavaly májusban tettek esküt, s júniusában jegyezték be a Cégbíróságon önálló végrehajtói vállalkozásukat.
Fotó: rtl.hu
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!