A Fehér Ház szerint előfordulhat, hogy „ártalmatlan” lehet azoknak a léggömböknek egy része, amelyek lelövésére bevetették az amerikai légierőt. Ezt egy szóvivő közölte, némiképp szembemenve a korábbi állításokkal.
Azt követően, hogy amerikai illetékesek Kína kiterjedt légi kémkedési programját emlegették az Amerika felett lelőtt gyanús légi objektumok miatt, kissé meglepő fordulatot vett a „lufi-ügy”.
A Fehér Házban tartott eseményen megjelent tudósítók elkezdték szorongatni az illetékeseket, hogy nem reagálták-e túl a dolgot azzal, hogy vadászgépeket küldtek „az azonosítatlan repülő tárgyak ellen”. John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács koordinátora elmondta, hogy van „egy vezető elmélet”.
„A hírszerzők nem zárják ki a lehetőséget, hogy egyszerűen kereskedelmi vagy kutatási tevékenységhez köthetők a léggömbök és ezért jóindulatú célokat szolgálnak”.
„Lehet, hogy ez lesz a legkézenfekvőbb magyarázat” – mondta. Nem sokkal később már ezt a vonalat követte Karine Jean-Pierre elnöki szóvivő is, bár ő hozzátette: „ne rohanjunk még a hírszerzési folyamat elébe”.
Feltették neki azt a kérdést is: sajnálhatja-e Joe Biden elnök és Trudeau kanadai miniszterelnök, illetve kínos lehet-e nekik, hogy Top Gun pilótákat küldtek potenciálisan meteorológiai léggömbök lelövésére? Erre azt mondta: egyelőre még nem tudják, de szerinte Biden elnöknek nem kell szégyenkeznie azért, hogy fellépett a polgári légtér biztonságának garantálására.
Az egyik riporter az Amerikai Meteorológiai Szolgálatot idézve megjegyezte:
világszerte 900 időjárás-figyelő léggömböt engednek fel, naponta kétszer. Ezek legalább két órát repülnek, 33 ezer méterre tudnak emelkedni és közel 200 kilométerre tudnak elsodródni.
A múlt szombaton lelőtt „nagylufi” után megsemmisített kisebb objektumok maradványait egyelőre nem találták meg, és John Kirby nemzetbiztonsági illetékes szerint nincs arra utaló jel, hogy azok a kínai kém-léggömb program részei lettek volna. (Magának a programnak a létezését viszont nem tagadta, és Jean-Pierre elnöki szóvivő is különbséget tett a szombaton és később lelőtt repülő tárgyak között.)
A Fehér Ház közben közölte: a vasárnap, egy vadászgép által kilőtt és célt tévesztett rakéta a Huron-tóba esett.
Biden republikánus ellenfelei közben felszólították az elnököt és kormányzatát, hogy szóljanak közvetlenül az amerikai néphez és magyarázzák el, mi történt.
„Átláthatóságra van szükségünk” – mondta John Kennedy louisianai szenátor, aki szerint még sok tisztázni való van, és a törvényhozók „egységesen zavarodottak” a kérdésben. Chuck Schumer, a demokraták első embere a Szenátusban azonban védelmébe vette Bident és politizálással vádolta meg a konzervatívokat. „Nagyon sok információt kell elemezni és az elnöki stáb most ezen dolgozik” – mondta.
Kapcsolódó hang