Szokatlan ötlettel álltak elő az amerikai Utah-i Egyetem tudósai a globális felmelegedés ellen. Az alapötlet nem újdonság: még a világűrben kellene blokkolni a beérkező fény egy részét. Amire felhúzza az ember a szemöldökét, az az, hogy ezt holdporral tennék.
Az Interesting Engineering a Plos Climate folyóiratban megjelent publikáció alapján azt írja, a csapat úgy látja, a leghatékonyabb módszer az lenne, ha a port a Földről a Föld és a Nap közötti pálya „Lagrange-pontjába” juttatnák. Ebből több is található a Föld környezetében, az egyik ilyenben kering a James Webb űrteleszkóp is.
A csapat egy másik, olcsóbb alternatívát is kínál: a porcsomagot a Föld helyett a Holdról indítsuk útnak.
A kutatók ötlete a bolygó kialakulásának vizsgálatával kapcsolatos munkából indult ki. Amikor bolygók keletkeznek, hatalmas mennyiségű kozmikus port bocsátanak ki, amely gyűrűket képez a bolygó gazdacsillaga körül. Ben Bromley, a tanulmány vezető szerzője szerint ha veszünk egy kis port, speciális pályára állítjuk a Föld és a Nap között, akkor egy viszonylag kis tömeg segítségével nagyobb mennyiségű fényt is blokkolni tudnánk.
Ehhez az L1-es pontot találták a legmegfelelőbbnek: azt, ahol a Föld és a Nap gravitációs erői egyensúlyban vannak. A számítógépes szimulációk során arra jutottak, hogy a dolog kivitelezhető. Egy probléma azonban van: a porfelhőt a napszél és a sugárzás is elsodorhatja a helyéről, vagyis a porfelhőt folyamatosan pótolni kellene.
Hogy ez mennyire életképes módszer, azt nehéz lenne elsőre megmondani. Az viszont biztos, hogy korábban több hasonló ötlet is született már, amelyek segítségével blokkolnák a Földet elérő napfény mennyiségét. A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói például egy Brazília méretű „űrbuborékkal” védenék meg a Földet a Nap sugaraitól, ami a poros ötletnél jóval nehezebben kivitelezhető megoldásnak tűnik.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!