20.1 C
Budapest

Mesterséges intelligencia: támadnak a kínaiak

Dátum:

A Google mellett a Microsoftnak meg fog gyűlni a baja más riválisokkal is a mesterséges intelligencia területén. A vetélytársak Kínából érkeznek: egymás után jelentik be a kínai vállalatok saját ChatGPT-stílusú megoldásaikat.

Szinte hihetetlen, hogy tulajdonképpen csak valamivel több mint két hónapja volt, hogy az OpenAI útjára bocsátotta MI-alapú cahtbotját, a ChatGPT-t, és egyből a mesterséges intelligenciától lett hangos a tech-világ. A nyugati színtéren két nagy tech-óriás, a Microsoft és a Google rivalizál (bár a Google-nek némi problémája akadt mesterséges intelligenciája indulásakor), azonban a vetélytársak száma egyre nő, és ők Kínából érkeznek.

Számos ottani vállalat fejleszt mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat, és bár ezek elsősorban a közösségi interakciókra összpontosítanak, néhány újabb kezdeményezés a ChatGPT-hez hasonlóan fog működni, komoly fejfájást okozva a Microsoftnak.

© AFP / Jakub Porzycki

A Reuters fel is sorol néhány ilyen vállalatot. A legújabb kínai szereplő a Baidu multinacionális technológiai vállalat, amely jelentős befektetések után márciusban befejezi saját MI-alapú chatbotjának, az Ernie Botnak belső tesztelését. A Baidu nem kispályás játékos: 2019-ben egy másik Ernie nevű modellje 90,1 pontot ért el a General Language Understanding Evaluation benchmarkban, megelőzve a Microsoft MT-DNN-SMART modelljét és a Google T3-át.

Az Alibaba Group is beszállt a játékba: ChatGPT-szerű eszközt fejleszt. Az e-kereskedelmi óriásnál a nagy nyelvi modellek és a generatív mesterséges intelligencia a figyelem középpontjában áll azóta, hogy 2017-ben megalapította kutatóintézetét, a Damo Academyt. A Tencent Holdings a hónap elején jelentette be, hogy kutatást folytat a ChatGPT-eszköz technológiájával kapcsolatban, és továbbra is befektet a MI-kutatásba az alapmodell, a gépi tanulási algoritmusok és a természetes nyelvi feldolgozás jelenlegi tartalékai alapján. A pekingi székhelyű, mobiljátékokkal foglalkozó Kunlun Tech pedig a ChatGPT nyílt forráskódú kínai verziójának piacra dobását tervezi.

A JD.Com is ígéretet tett az OpenAI chatbotjához hasonló termék szállítására. Más cégek, többek között a NetEase, a 360 Security Technology Inc, a Kuaishou Technology és az Inspur Electronic Information Industry is dolgoznak saját mesterségesintelligencia-megoldásaikon.

Mindezeket figyelembe véve, hamarosan meginoghat a Microsoft dominanciája a MI világában. Egyetlen lehetősége marad, az előre menekülés, további befektetésekkel és kutatásokkal. Nemrég nyilvánosságra hozta az OpenAI-ba irányuló „többmilliárdos befektetésének” harmadik szakaszát. Kérdés azonban – jegyzi meg az MSPowerUser –, hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy az elkövetkező években is a mesterséges intelligencia-háború győztese maradjon.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...