mi lesz így a 13 milliárdos beruházással? házi őrizetbe zárták a debrecenben gyárat építő semcorp alapítóit kínában

Mi lesz így a 13 milliárdos beruházással? Házi őrizetbe zárták a Debrecenben gyárat építő Semcorp alapítóit Kínában

A kínai hatóságok nyomozást indítottak a Debrecenben akkumulátorfólia-gyárat építő Semcorp Advanced Materials Group alapító-tulajdonosai ellen, továbbá házi őrizetbe helyezték Paul Xiaoming Lee-t és Tony Xiaohua Lit.

A 24.hu az ügy kapcsán arról ír, hogy a Kínában zajló vizsgálatról Magyarországon eddig nem jelentek meg hírek, ám az intézkedések hatásait a Külgazdasági és Külügyminisztérium már korábban vizsgálhatta. A tárca sajtófőosztálya a nyomozás magyarországi következményeit firtató kérdéseire ugyan nem válaszolt a lapnak, azt azonban közölték, hogy a vállalattól kapott információk szerint nincs fennakadás a debreceni építkezésben.

A milliárdos testvérpárra a múlt év végén csaptak le a rendőrök, akik azzal gyanúsítják őket, hogy titokban külföldre akarták vinni cégük tőkéjét.

A hírek szerint 1,4 milliárd dollárt, jelenlegi árfolyamon mintegy 520 milliárd forintot csatornáztak ki a Semcorp-csoportból. A két testvér és családjaik vagyonát összesen több mint 10 milliárd dollárra, azaz 3700 milliárd forintra becsülik, amivel a déli Jünnan tartományban ők a leggazdagabb vállalkozók, noha országosan a vagyonuk nem elég ahhoz, hogy bekerüljenek a leggazdagabb kínaiak százas körébe.

Az amerikai állampolgárságú Paul és a kínai Tony az 1980-as években a Massachusettsi Egyetemen szereztek diplomát, s az üzleti karrierjüket is az Egyesült Államokban alapozták meg. 2010-ben nyergeltek át a csomagolóanyagok piacáról az elektromos autókhoz kapcsolódó üzletágra, majd a konkurencia felvásárlása után a Semcorppal egy évtized alatt világelsők lettek a lítium-ion akkumulátorokban használt elválasztó fóliák gyártása terén. Az elmúlt években a sanghaji központú cég fő beszállítóvá vált a Samsung, a Debrecenben szintén gyárat építő CATL és több más világcég (például az LG és a Panasonic) akkumulátorüzemeiben. A cég 2020-ban állapodott meg a magyar kormánnyal, hogy Debrecenben, a Déli Gazdasági Övezetben építi fel az első európai gyárát, amely képes lesz arra, hogy a világ teljes szeparátorfólia-szükségletének tíz százalékát előállítsa.

Az építkezéshez a magyar kormány 13 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást adott, így a 24.hu a történtek után azt kérdezte a külügyminisztériumtól, továbbra is bíznak-e a beruházó cégben, avagy a kormány átgondolja, hogy mekkora állami támogatást nyújt a gyárépítéséhez. A minisztérium a kérdésekre nem reagált, csupán azt írta:

A projekt kapcsán a vállalat semmilyen fennakadást sem jelzett, a beruházás gyors ütemben halad, aminek köszönhetően az idei év első felében már a próbaüzem megkezdésével lehet számolni.

Fotó: MTI/ Czeglédy Zsolt

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!