Mi van itt? Kirobbant a nagy fűháború az EU és Magyarország között!

Dátum:

Sok magyar most is Ausztriába jár át, hogy orvosi céllal kannabiszhoz jusson. Bár a kormány következetesen elutasít minden könnyítést, „fű alatt” ma is adható gyógyászati célú marihuána bizonyos betegeknek, mégpedig teljesen törvényesen.

Újabb fronton nyílt háború Magyarország és az Európai Unió között – mégpedig fűügyben! Egész pontosan a marihuána orvosi célú felhasználásáról van szó: mivel mi nem támogattuk a közös uniós álláspontot erről az ENSZ Kábítószerügyi Közgyűlésén, kötelezettségszegési eljárás indult ellenünk, ám mivel külön utasságunk indokait nem fogadta el, az Európai Bizottság most úgy döntött: az Európai Bíróság elé állít minket.– A magyar kormány által meg nem szavazott közös álláspont arról szólt, hogy a gyógyászati kannabisz felhasználását tegyék lehetővé az ENSZ-tagállamok, és sorolják át a kannabiszt a nemzetközi egyezmények egy olyan jegyzékébe, amelyek tiltottak ugyan, de az orvosi alkalmazásuk lehetséges – világosította fel lapunkat Sárosi Péter drogpolitikai szakértő, a Drogriporter szakportált is üzemeltető Jogriporter Alapítvány igazgatója.

Mindennek a gyakorlati jelentősége az lenne, mennyire hárulnak el a bürokratikus és jogi akadályok az elől, hogy a kannabiszt, illetve annak hatóanyagait gyógyszerként lehessen előállítani és felírni a betegek számára az unión belül. Már számos szomszédos országban van gyógyászati kannabiszprogram, Magyarországon sajnos nem, ebből a szempontból is lemaradtunk Európától – fűzte hozzá a szakértő.

Sárosi Péter drogpolitikai szakértő, a Drogriportert is üzemeltető Jogriporter Alapítvány igazgatója / Fotó: Jogriporter

Sárosi Péter drogpolitikai szakértő, a Drogriportert is üzemeltető Jogriporter Alapítvány igazgatója / Fotó: Jogriporter

Ha csak a hozzánk legközelebbi országokra tekintünk, orvosi céllal Horvátország, Csehország és Lengyelország is engedélyezi receptre felírtan a marihuánát például daganatos megbetegedések, fájdalomcsillapítás, alvászavarok esetén. Az angolok, németek, dánok, finnek, norvégok, svájciak, olaszok szintén, ahogy Ausztrália, szinte egész Dél-Amerika, az Egyesült Államok legtöbb állama.

Ez nem jelent legalizációt, vagyis büntetés nélküli szabad fűszívást. Különbség van abban is, milyen orvosi kannabiszról beszélünk: lehet szintetikusan előállított, magából a növényből készült kivonat is, ami tartalmazza a fű hatóanyagát, a THC-t vagy CBD-t. A gyógyszer kritériumai azok, melyek világosan meghatározottak, törzskönyvezett, konkrét adagolású termékről van szó, ami receptre kiváltható – magyarázta lapunknak Szelestei Miklós, a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület vezetője, amellyel szeretnék elérni, hogy többféle betegségre is felírható legyen Magyarországon az orvosi kannabisz.

Szelestei Miklós, a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület elnöke / Fotó: MOKE

Ugyanis, bár nem köztudott, két betegségre most is felírhatná az orvos, ha akarná.

A szklerózis multiplex (SM) által okozott görcsös fájdalmak enyhítésére, illetve epilepsziára is felírható kannabiszból előállított szájspray. Nyilván meghatározott dózisban. Az orvosok többsége nem tud erről, vagy elutasítja amiatt, hogy a marihuána hatóanyaga van benne, bár a helyzet mára sokat javult. A gond az, hogy az epilepsziásokkal szemben az SM-betegek kannabiszgyógyszerét a tb nem támogatja, így havi 150-200 ezer forintos költséget is jelenthet az érintetteknek. Előbbiek pár ezer forintért kiválthatják – sorolta Szelestei Miklós, aki szerint segítségre szorulók fájdalmának enyhítéséről van szó, „van, akinek ópiátokra van szüksége ehhez, mégsem nevezzük drogosnak”, tette hozzá.

A szakember elmesélte, volt szklerózisos beteg, akivel órákat utazott, míg olyan orvost találtak, aki hajlandó volt felírni a fűgyógyszert neki. De ez nem járható út a gyakran mozogni képtelen embereknek. Van orvos, aki javasolja, inkább Ausztriába menjenek át a marihuánás gyógyszerért, így sokan megteszik.

Míg a vitamintartalmú étrend-kiegészítők esetében igazolt lehet a javuló élettani hatás, a kannabiszolajnál például, amit külföldön gyulladáscsökkentésre is felírnak, ugyanezt nem látom. Részt vettem erről szóló szakmai konferencián, és nem derült ki számomra, pontosan mi a javallat, meddig tart egy terápia, mik a várható mellékhatások. Ez a készítmény nincs a gyógyszertörzskönyvben nálunk, vagyis tilos is forgalmazni – sorolta aggályait dr. Funk Sándor addiktológus, aki kijelentette, sokaknál még mindig a marihuána kapudrog, mert utána csúsznak rá más szerekre.

Dr. Funk Sándor addiktológus / Fotó: Blikk

Bár a magyar kormány határozottan küzd azért, hogy a marihuána kizárólag büntetőjogi kérdés legyen, az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága két éve törölte a kannabiszt a legveszélyesebb drogok listájáról.

„Sajnos azt látjuk, hogy Brüsszel nem pusztán az illegális migrációt, hanem a droghasználat növekedését is támogatja, vagy legalábbis könnyebbé akarja tenni, hiszen a kannabiszt az ENSZ-ben olyan kategóriájúvá sorolták át, amely már állítólag nem veszélyes. A magyar kormány ezt ellenezte, mire az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított ellene, ahelyett, hogy Brüsszel is minél nagyobb erőfeszítést tenne a kábítószer-fogyasztás visszafogása érdekében” – kommentálta Szijjártó Péter külügyminiszter.

Mit mond az utca embere?

Zita, nyugdíjas:

Zita, nyugdíjas

Egyetértek vele, nagyon hasznos lenne, sok betegség, főleg mentális problémák kezelésében. Magyarország egy különleges ország olyan szempontból, hogy amit sokan mások elfogadnak, mi nem akarjuk elfogadni. Nem hallgatják meg a fiatalságot és nem nyitottak a haladásra.

Matild, nyugdíjas:

Matild, nyugdíjas

Gondolom, akinek nagy fájdalmai vannak, annak jó lenne. Nem ismerem igazán a hatásait, még a cigarettát sem próbáltam soha. Csak nehogy visszaéljenek vele, olyan sok mindent lehet a marihuánáról hallani!

Máté, budapesti fiatal:

Máté, budapesti fiatal

Szerintem nem lenne gond, ha legalizálnák, nem csak orvosi célra, hanem amúgy is! A marihuána véleményem szerint semmiképp nem kapudrog.

Fotó: Pexels

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...
Exit mobile version