miből áll pontosan az űrszemét?

Miből áll pontosan az űrszemét?

Több ezer darab űrszemét kering a Föld körül, mondhatni, hogy egy igazi szemétdomb van már a bolygó körül. Ezek komoly veszélyt jelenthetnek a műholdakra, de az űrhajókra és az azokban utazó űrhajósokra is. De miből áll a Föld körül keringő szemétdomb?

Március 10-én nemzetközi kutatók egy csoportja a Science folyóiratban kongatta meg a vészharangot az űrszemét növekvő problémája miatt, és jogilag kötelező érvényű egyezményt sürgetett, hogy segítsen megvédeni a Föld pályáját, mielőtt az helyrehozhatatlanul elszennyeződne a törmelékkel.

Az űrszemét a Föld körüli pályán maradt, ember alkotta szennyeződés. Ide tartoznak a teljesen ép műholdak, amelyeknek elfogyott az energiája, és küldetésük végeztével pályán maradtak, valamint a nagyobb objektumok ütközésekor keletkező törött gépdarabok. Még a rakétákról leszakadt apró festékdarabkák is űrszemétnek számítanak.

Mennyi űrszemét van jelenleg?

Az Egyesült Államok űrfelügyeleti hálózata jelenleg több mint 23 000, egy softball-labdánál nagyobb űrszemétdarabot követ nyomon. Ebbe a londoni Természettudományi Múzeum szerint körülbelül 3000 olyan, már nem működő műhold is beletartozik, amelyeket pályára állítva hagytak bomlani.

A legtöbb űrszemétdarab azonban túl kicsi ahhoz, hogy nyomon tudják követni. A kutatók becslése szerint több mint 100 billió követhetetlen kering a Föld körüli pályán. Az Európai Űrügynökség szerint a nyomon nem követhető űrszemét túlnyomó többsége valószínűleg kisebb, mint 1 centiméter.

Ez miért probléma?

Még az űrszemét apró darabjai is hatalmas károkat okozhatnak. A pályán keringő tárgyak hihetetlenül gyorsan mozognak, jellemzően több mint 25 200 km/h sebességet érnek el, ami tízszerese egy átlagos földi lövés sebességének. Ha két ellentétes irányban mozgó tárgy ütközik egymással az űrben, akkor a hatás még nagyobb lesz.

Ez azt jelenti, hogy még a borsónyi méretű tárgyak is veszélyes rakétákká válhatnak a Föld körüli pályán. Ezt 2016-ban láthattuk, amikor egy apró festékfolt ütközött a Nemzetközi Űrállomás egyik ablakának, és pénzérményi horpadást vájt az üvegbe.

Leeshet-e űrszemét a Földre?

Igen, és gyakran le is zuhan a Földre. A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal szerint évente átlagosan 200-400 darab követett űrszemét zuhan a Föld légkörébe. A legtöbb elég kicsi ahhoz, hogy teljesen elégjen a légkörben, és soha ne érje el a földet. A nagyobb tárgyak, amelyek túlélhetik a zuhanást, például a műholdak, általában az óceánba csapódnak, de nem minden esetben. 2022 augusztusában a SpaceX Crew Dragon űrhajójának egy elszenesedett, tüskés darabja egy ausztráliai birkafarmon landolt.

Fotó: Getty Images

Forrás: (via) / Noizz / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

 

Exit mobile version