mint a mátrixban: a 6g technológia az emberi testet használja energiaforrásként

Mint a Mátrixban: a 6G technológia az emberi testet használja energiaforrásként

Az ember elég sok hulladékenergiát termel, amelynek zömét sehogyan sem szoktuk hasznosítani. Eddig! Most azonban forrásává és antennájává is válhatunk a hulladékenergia hasznosításának, amelynek révén a saját viselhető eszközeinket üzemben tartjuk.

Most, ha lemerül a telefonunk akkuja, akkor a készüléket rádugjuk a hálózati töltőre. Lehet, hogy nem is olyan sokára kicsit gimnasztikázni fogunk némi kinyerhető hulladékenergia előállítása érdekében, amivel meghajtjuk a velünk együtt élő kütyüket. Az ötlet nem új, a Mátrix-filmekben például az embereknek már főleg az volt a szerepük, hogy a testük energiát termeljen.

Bármi, aminek kamerája van, vevőegységgé válhat

Ismert a LiFi, amely rádiójelek helyett fényt használ, és ott van a 6G vezeték nélküli technológia, amely megnyitja az utat a látható fénykommunikáció (VLC) előtt. Ez lényegében az optikai szálak vezeték nélküli változata, amely fényvillanásokkal oldja meg az információ továbbítását. A University of Massachusetts amhersti kutatói kifejlesztettek egy olcsó, innovatív módszert a VLC hulladék energiájának összegyűjtésére az emberi test antennaként való felhasználásávalszámolt be az egyetem híroldala.

„A VLC meglehetősen egyszerű és érdekes. Ahelyett, hogy rádiójelekkel küldené el az információt, a LED-ek fényét használja erre, amelyek másodpercenként akár egymilliószor is ki- és bekapcsolhatnak” – mondta Jie Xiong , az egyetem információtudományi és számítástechnika professzora. A VLC vonzereje részben abból is fakad, hogy az infrastruktúra már mindenhol megtalálható – otthonainkat, járműveinket, utcai lámpáinkat és irodáinkat LED-izzók világítják meg, amelyek adatátvitelre is képesek. „Bármi, ami kamerával van felszerelve, például az okostelefonok, a tabletek vagy a laptopok, mind vevőegységgé válhatnak” – mondta a professzor, aki a felfedezésről szóló tanulmány vezető szerzője is.

Egyszerű tekercs, gyűrűtekercs karkötő tekercs. Az emberi test tízszer nagyobb mennyiségű hulladékenergia begyűjtésére képes, mint az egyszerű tekercs. / Fotó: Minhao Cui / University of Massachusetts Amherst Egyszerű tekercs, gyűrűtekercs, karkötőtekercs. Az emberi test tízszer nagyobb mennyiségű hulladékenergia begyűjtésére képes, mint az egyszerű tekercs / Fotó: Minhao Cui / University of Massachusetts Amherst

Az emberi hulladékenergia ezután újrahasznosítható különböző viselhető eszközök, illetve a jövőben nagyobb elektronikai eszközök, például laptopok és okostelefonok működtetésére. A csapatnak először egy antennát kellett létrehoznia tekercselt rézhuzal felhasználásával a kiszivárgó rádiójelek összegyűjtésére. Mindenféle módszerrel és anyaggal próbálkoztak.

Hulladékenergia mindenféle forrásból

Végül felfedezték, hogy az emberi test a legjobb közeg arra, hogy felerősítse az energiagyűjtő képességet, akár a tízszeresére is ahhoz képest, amire a csupasz tekercs önmagában képes. Végül egy „Bracelet+” nevű eszköznél állapodtak meg, amely lényegében egy egyszerű rézhuzalból készült tekercs, amelyet karkötőként viselhetünk az alkarunkon.

A konstrukció olcsó, kevesebb mint ötven centbe, nagyjából 180 forintba kerül. A Bracelet+ azonban akár mikrowattos teljesítményt is elérhet, ami elegendő számos érzékelő, például a testre szerelt egészségmegfigyelő szenzorok támogatásához. Ezeknek alacsony a mintavételi frekvenciájuk és a hosszú időt töltenek alvó üzemmódban, így kevés energiára van szükségük a működéshez. „Végső soron azt szeretnénk, ha mindenféle forrásból hulladékenergiát tudnánk begyűjteni, hogy a jövő technológiáját táplálhassuk” – mondta Jie Xiong professzor a Techeblog szerint.

Fotó: NorthFoto

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!