mint a pokol, olyan a jupiter egyik holdja, az io

Mint a pokol, olyan a Jupiter egyik holdja, az Io

A Juno űrszonda 80 ezer kilométerről fotózta le a Jupiter Io nevű holdját, jövőre pedig ennél is közelebb merészkedik majd a szerkezet.

A NASA Juno nevű űrszondája jelenleg a Jupiter körül kering, hogy megfigyelje és adatokat gyűjtsön a gázióriásról, valamint az azokat kísérő holdakról. Az egyik legizgalmasabb ezek közül egyértelműen az Io, ugyanis a felszínén vulkanikus tevékenység zajlik.

A BBC beszámolója szerint a Junonak már sikerült 80 ezer kilométerre megközelítenie az égitestet, hamarosan azonban ennél sokkal közelebb kerülhet majd hozzá. A tervek szerint 2023-ban egyre közelebb merészkedik majd hozzá, míg végül a legszorosabb kontaktus során 1500 kilométerre lesz a felszínétől. 80 ezer kilométerre a felszíntől az alábbi képet készítette a Juno az Ióról.

© NASA / JPL-CALTECH / SWRI / ASI / INAF / JIRAM

A kutatók nem csak a vulkánokat és a lávafolyamokat igyekeznek megérteni és feltérképezni: megvizsgálják a gravitációs mezőt, valamint igyekeznek feltérképezni az Io belső szerkezetét is. Ami biztos: a hold vulkáni tevékenységét a Jupiterhez való közelségének köszönhet. Az égitestre olyan nagy ár-apály erők hatnak, ami felhevíti a felszín alatti rétegeket és vulkáni tevékenységet eredményez.

A Juno űrszondát eredetileg a Jupiter megfigyelésére és evolúciójának felderítésére küldték, de képes megfigyelni a bolygó négy nagyobb holdját: a Callistót, a Ganümédeszt, az Európát és az Iót. A szerkezet 2021-ben repült közel a Ganümédeszhez, az év elején pedig az Európa mellett haladt el.

Forrás: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version