20.3 C
Budapest

Nem fejlődik a virágom! Lehet, hogy rossz a zenei ízlésem?

Dátum:

Emlékeznek a Bor, mámor, Provence című filmben, amikor Francis Duflot (Didier Bourdon alakította) énekelt a szőlőnek, és különleges, varázsos bor született? Persze szakértelem és szeretet és még sok minden kell hozzá, de a Coin Perdu a varázsát mégis a zenének köszönhette – talán!

Maga az a gondolat, hogy a zene hatással lehet a növényekre sokak számára elég hihetetlennek tűnhet. Először 1962-ben végeztek kísérleteket ennek kapcsán, amikor megállapították, hogy a különböző dallamok igenis pozitív hatással lehetnek a növények fiziológiájára.

Dr. T. C, Singh első kutatásai során megfigyelte és megállapította, hogy a növényeknek van érzékszervi érzékelése és reagálnak a hanghullámok kelltette rezgésekre. A vizsgált növények magassága 20%-kal nőtt klasszikus zene hallatán.

Később 1973-ban Dorothy Retallack már a különböző zenei stílusok hatásaira volt kíváncsi. Ugyanazt a növényfajt több laboratóriumban vizsgálták és mindenhol eltérő aláfestést kaptak a növények. Kísérlete bebizonyította, hogy a klasszikus zenét „hallgató” növényeknek nemcsak jobb a növekedési üteme, de kétszer olyan egészségesebbek is mint rockzenét hallgató társaik, akik sajnos a kísérlet végére inkább elszáradtak, mintsem tovább hallgassák azt.

A „The sound of Music and Plants” c. könyvben olvashatunk arról a kísérletről, amelyben a növények a zene forrása felé nőnek, mint ahogy egy napraforgó fordítja fejét az éltető napsugarak felé.

A növények úgy érzékelik a rezgéseket, hogy a hanghullámok rezgéseit a növények protoplazmája, a sejt élő anyaga fogadja. A periodikusan mozgó hangfrekvenciák felkavarják a növényekben található citoplazma, a sejtmagot kitöltő anyag mozgását.

A protoplazma így örök mozgás állapotában van, az eredmény pedig egy erős élettel teli növény.

Nemcsak kifejlett példányok mutatnak változást hanghatásra. Azok a csírák, amelyeknek zenét játszottak, dúsabbak és lombosabbak lettek növekedés közben.

Sokak szerint nem egyedül a zene az, ami hatással van a növényekre, de ugyanez elmondható a beszédre és a madarak csicsergésére is.

Ha sok zenét hallgat otthon, vagy munkahelyén folyamatosan szól a rádió és mégse látja a növényeken a pozitív változást, lehet érdemes elgondolkodnia, hogy növényeinek kifinomultabb ízlése lehet, mint Önnek…

Montus
Montus
Sport, tech és minden ami szembejön!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...