A járvány terjedésének üteme az április végi szintre csökkent, de gyakorlatilag stagnál.
Stabil a járványhelyzet Moszkvában, de nem a koronavírus hátrál,
az általános vakcináció kezdetére pedig még egy hónapig várni kell
– jelentette ki Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere vasárnap a Rosszija 1 televíziónak.
Mint mondta, a helyzet a stabilitás szempontjából jó, mert gyakorlatilag alig maradt korlátozás, a városban de nem gyorsult fel a járvány terjedése. Ugyanakkor naponta mintegy hétszáz új beteget diagnosztizálnak és három-négyszáz ember kerül kórházba.
„Ez azt jelenti, hogy a probléma megmarad, legalább a vakcinációig. Úgy értem, a teljes, tömeges vakcinációig. De akkor is be kell majd tartani az óvintézkedéseket” – mondta Szobjanyin, hangoztatva, hogy a védőoltások beadása több hónapig is eltart majd.
Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszter a Zvezda tévécsatornán azt ígérte, hogy az év végéig havi 1,5-2 millió dózisra fogják felfuttatni a Covid-19 elleni vakcina gyártását, majd a termelést havi 6 millió adagra fogják bővíteni.
A gyártók elsősorban a hazai igényeket fogják kielégíteni
– tette hozzá. A VCIOM állami közvéleménykutató intézet hétvégén közölt felmérése szerint az oroszok 52 százaléka nem kívánja magát beoltatni az augusztus 11-én Szputnyik V néven bejegyzett vakcinával és csak a 42 százalék lenne hajlandó erre. Valerij Fjodorov, az intézmény vezetője szerint az emberek félnek az oltóanyagtól és bizalmatlanok vele szemben.
Moszkvában az igazolt koronavírus-fertőzések száma a vasárnap közölt hivatalos adatok szerint 611-gyel 257 127-re, a halálozásoké 11-gyel 4731-re, a felépülteké pedig 956-tal 204 786-ra nőtt az elmúlt egy nap alatt. Országos szinten a fertőzések száma 4852-vel 956 749-ra emelkedett, vagyis immár nyolcadik napja nem érte el az ötezret. Ez azt jelenti, hogy a járvány terjedésének üteme az április végi szintre csökkent, de gyakorlatilag stagnál. Az új esetek 23,6 százaléka tünetmentes.
Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott koronavírus-fertőzések számát tekintve az Egyesült Államok (5 millió 668 ezer), Brazília (3 millió 582 ezer) és India (3 millió 45 ezer) után. Az aktív esetek száma 1617-tel 169 727-re nőtt. A halálozások száma 73-mal 16 383-ra, a gyógyultaké pedig 3162-vel 770 639-re emelkedett. Az országban a járvány kezdete óta több mint 33,8 millió, az elmúlt nap folyamán pedig mintegy 317 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 218 761 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.