Jó esély van a kínai Sinofarm vakcina nagy mennyiségű beszerzésére – mondta Gulyás Gergely. Beszélt arról is, hogy legkésőbb mikori nyitással számol a kormány, és azt is, mit csinál először a „lockdown” feloldása után.
Kezdünk!
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra csütörtök 10 órára hirdette meg a Kormányinfót, ezen ismertetik a hétközi kormányülés friss döntéseit, elsősorban a koronavírus-járvánnyal összefüggésben, majd újságírói kérdésekre válaszolnak. Tartsanak velünk – percről percre!
Gulyás Gergely boldog újévet kíván
Gulyás Gergely: ezt a félévet a koronavírus-járvány határozza meg. Két hónapja vezettük be a korlátozó intézkedéseket, túl vagyunk a járvány csúcsát, Magyarországon a járvány visszavonulóban van, de ez nem európai jelenség, a veszély tehát nem múlt el. Akik korábban az adatszolgáltatást kritizálták, azok mára elhallgattak. Minden adat megfelelt a valóságnak.
Világos szabályok
Gulyás Gergely: fenn kell tartani az eddigi szabályokat, ez a garanciája annak, hogy a járvány második hulláma lefelé tartson. A szabályok meghozatalát megelőzte egy nemzeti konzultáció, amely azt kutatta, milyen szabályok elfogadhatók. Az egészség és az élet védelme volt a legfontosabb, de a gazdaság fenntartása, így az általános iskolai oktatás fenntartása szintúgy.
Komoly részsiker
Gulyás Gergely: 4 ezer emberrel többen dolgoztak decemberben, mint egy évvel korábban, erről a komoly részsikerről tudunk beszámolni. 4 517 000 ember dolgozik ma Magyarországon.
Meddig kell fenntartani a helyzetet?
Gulyás Gergely: két lehetőség van. 1) Ha a járványgörbe lefelé tart, akkor lehet enyhíteni. 2) Ha sikerül az átoltottságot olyan mértékűre növelni, hogy a legveszélyeztetettebbek már nem kaphatják el a vírust. Mindent megteszünk azért, hogy vakcinát szerezzünk, ezt most az EU-n belül lehet megtenni.
19,7 millió oltóanyag
Gulyás Gergely: ennyit kötöttünk le nyugatról, de a szállítás nagyon lassú.
96 ezer embert…
Gulyás Gergely: … oltottunk be eddig Magyarországon. 100 ezer alatt van az a mennyiség, amelyet az EU ad nekünk. Ha 3 millió, 60 év fölötti vagy súlyos, krónikus beteg beoltását tervezzük, akkor az 30 hétig eltart. Ezt mi nem szeretnénk megvárni.
Jöhet a kínai vakcina
Gulyás Gergely: Jó esély van a kínai Sinofarm vakcina nagy mennyiségű beszerzésére. 20 millió embert ezzel már beoltottak. Az OGYÉI-n is múlik, hogy milyen gyorsan olthatunk a vakcinával.
Sorrend
Gulyás Gergely: nem vitás, először az egészségügyi dolgozókon a sor, utána az idősotthoni lakók, majd a 60 éven felüli idősek, betegek. Napi fél millió embert be tudnánk oltani.
A kormány nem teszi kötelezővé az oltást
Gulyás Gergely: a kormány nem teszi kötelezővé az oltást. Mindenki regisztráljon, aki szeretne oltást kapni. A magyar kormány egyértelműen oltáspárti, kampányt is indítunk az oltást. A kormány tagjai is mind beoltathatják magukat.
Hitelmoratórium, bérátvállalás
Gulyás Gergely: csaknem 50 ezer vállalkozás él a hitelmoratóriummal, ez milliárdos segítség. A bérek kétharmadának átvállalása 10 657 igénylő esetében történt, a foglalkoztatóknak ez jelentős része.
Kérdések…
…válaszok.
Megválaszolatlan kérdések
Jó néhány kérdést Szentkirályi Alexandra továbbküld az operatív törzsnek, ezekről most nem lesz szó.
Mit gondolnak Hadházy Ákos halottasházi akciójáról?
Gulyás Gergely: kegyeletsértésről beszélünk, amelyek alapján legfeljebb az ellenzéki polgármester felelőssége lenne megállapítható. Önleleplezés történt.
Megtartaná-e az ellenzék hatalmon a családtámogatási rendszert?
Gulyás Gergely: politikában legjobb a tapasztalatokból kiindulni. 2002-ben azzal az ígérettel került hatalomra a baloldal, hogy nem nyúl hozzá, majd szétverte a rendszert.
Elfogadja-e a kormány a MOK javaslatát, hogy lehessen szülészt választani?
Gulyás Gergely: egyelőre igen. Keressük a megoldást arra, hogy valamilyen módon honorálni lehessen a szülészek 24 órás rendelkezésre állását. A szabályozás megalkotása folyamatban van.
Hányan regisztráltak már oltásra? Háziorvosoknál is lehet-e regisztrálni? Mi a sorrend?
Gulyás Gergely: előbb kapnak oltást az idősek a rendvédelmiseknél. 1,3 millió ember regisztrált eddig. Jó lenne, ha többen regisztrálnának.
50 százalékos lett a hatékonysága Brazíliában a kínai vakcinának, mennyit rendelt a kormány?
Gulyás Gergely: nem rendelt még semennyit. A százalékot meg nem kell elhinni, amiből Magyarország rendelt, az 80 százalék körüli hatékonyságú.
Kommentálnák-e a Fekete-Győr András kezdeményezését, hogy 100 ezer forintot kap, aki oltat?
Gulyás Gergely: először is kérjen bocsánatot, hogy füstgránátot dobott rendőrökre.
Lesz-e vakcinaútlevél?
Gulyás Gergely: ez uniós szabályozás kérdése. Jövő csütörtökön lesz erről szól egy virtuális uniós csúcson. Magyarország részese kíván lenni egy ilyen rendszernek.
Kilépnek-e a Fidesz képviselői az Európai Néppártból?
Gulyás Gergely: mi képviseljük azokat az értékeket, amelyeket a Néppárt alapítói. Ha van igény, segítünk a Néppártnak, amely tavalyelőtt a legrosszabb eredményét érte el az EP-választáson.
Kit támogat a Fidesz Németországban a CDU élére?
Gulyás Gergely: ebbe mi nem szeretnénk beleszólni. Az biztos, hogy a CDU elnöke jó eséllyel kancellár lesz Angela Merkel után.
Tervezi-e a kormány, hogy engedi a nemesi és más előnevek nyilvános használatát?
Gulyás Gergely: ilyen indítvány a kormány előtt nincs.
Sokan nem kapnak visszajelzést a regisztrálás után. Hogy lehet ez?
Szentkirályi Alexandra: aki regisztrál az interneten, annak felvillan egy ablak a képernyőjén, hogy sikerrel járt. Aki bepipálta a kapcsolattartási lehetőséget, ő kap információkat, aki nem, az akkor kap, ha rendelkezésre áll számára a vakcina. Az ellenzéki pártoknak komoly felelősségük van a „hergelésben” ezzel kapcsolatban.
Mi van azokkal, akik mélyszegénységben élnek, nincs lehetőségük regisztrálni?
Szentkirályi Alexandra: ma Magyarországon minden településen van internet. Az időseket pedig segítsük!
Mikor juthatnak magáncégek vakcinához?
Gulyás Gergely: pillanatnyilag államok vásárolnak vakcinát, minimális az esélye ennek. Aki ilyet lát, a rendőrséghez forduljon, ne a hirdetőhöz!
Paks 2-igazgatósági tag lett az ITM államtitkára. Felpörgetik-e a beruházást?
Gulyás Gergely: Steiner Attiláról van szó, aki szakember is. A Paks 2-ért tárca nélküli miniszterként Süli János felel.
Milyen vagyonelemeket kap az új agráregyetem?
Gulyás Gergely: nincs még döntés erről. Csak a Corvinus esetében van.
Bekerül-e Novák Katalin a szegedi egyetem kuratóriumába?
Gulyás Gergely: még azt sem tudni, lesz-e ott alapítvány. Senkivel szemben nem kívánunk olyan döntést hozni, ami az ő érdekeikkel ellentétes – a tudományegyetemeknél. Nincs ilyen szándéka egyébként Novák Katalinnak.
Hogyan tervezhetjük a nyarat, illetve előzőleg a húsvétot?
Gulyás Gergely: az a helyes, ha a legrosszabb forgatókönyvvel számolunk. Legkésőbb nyáron lesz nyitás, ha lesz máshonnan vakcina, akkor korábban.
Joe Bident a jövő héten iktatják be, milyen forgatókönyvvel készül a magyar kormány?
Gulyás Gergely: szeretnénk az új adminisztrációval is szövetségesként együttműködni.
Mi lesz a debreceni repülőtér sorsa?
Gulyás Gergely: átvilágítás után 51 százalékos mértékben maradhat köztulajdonban.
Versenyképességet javítana-e az euró bevezetése?
Gulyás Gergely: vállaltuk, hogy „majd” bevezetjük az eurót. De ha vizsgáljuk az eurózóna történetét, azt látjuk, hogy ez mindenütt drágulást hozott. Délen még versenyhátrányt is.
Vannak-e konkrét jelek a 2022-es választásokba való beavatkozásra?
Gulyás Gergely: ha az is beleszámít, hogy NGO-k, médiumok próbálják a kormányt lejáratni, akkor ilyen értelemben a beavatkozásnak több mint egy évtizede vagyunk elszenvedői. A kísérletek minden korábbinál erősebbek lesznek. A magyar ellenzék gyenge, ezért külföldről kér, vár és kap segítséget, de a választók átlátnak a szitán.
Mit várunk a portugál EU-s elnökségtől migrációügyben?
Gulyás Gergely: a portugál elnökség a koronavírussal fog foglalkozni, a migráció kérdésében eltér a véleményünk, egy volt gyarmattartó országról van szó.
Biztos-e Angela Merkel távozása?
Gulyás Gergely: 100 százalék. Talán a magyar miniszterelnök győzködte legtöbbször, hogy ne tegye.
InfoRádió: ha itthon nem regisztrálnak elegen, kötelezővé teszik-e a védőoltást?
Gulyás Gergely: nem.
Igaz-e, hogy le akart mondani Palkovics László miniszter?
Gulyás Gergely: a hír teljességgel megalapozatlan.
Meddig vár a kormány a 2021-es minimálbér megállapításával?
Gulyás Gergely: azt várjuk, hogy megegyezés legyen. Úgy tudjuk, a véleménykülönbség ma már minimális.
Lehet-e látni a kata szigorításának következményeit?
Gulyás Gergely: 14 nap telt el az új évből, nem látunk még semmit. Ha visszalépés van rendes foglalkoztatásba, akkor az intézkedés elérte a célját.
Hány magyar katona vett részt külföldi kiképzésben tavaly?
Gulyás Gergely: 160.
Mi lesz a nyári fesztiválokkal?
Gulyás Gergely: nehéz bármit mondani a nyári fesztiválokkal kapcsolatban.
Lesz-e különbség beoltottak és be nem oltottak között?
Gulyás Gergely: észszerű, életszerű szabályokra kell számítani, ezekről az uniós csúcs dönt jövő csütörtökön. Lehet igazolás. Karantén alóli mentesítést jelenthet például, vagy utazási könnyítést. Most alakul a szabályozás.
A sportolókat beoltják-e soron kívül?
Gulyás Gergely: a MOB a kormányhoz fordult az olimpikonok ügyében. Nyitottak vagyunk.
Mikor hozzák nyilvánosságra a részletes oltási tervet?
Gulyás Gergely: ez az NNK honlapján megismerhető.
Egy hétvége alatt mindenkit beoltanának, ha lenne vakcina?
Gulyás Gergely: naponta félmillió embert vagyunk képesek beoltani, 10-12 nap alatt lehetne átoltottság.
Lesz-e maszkszabály-szigorítás?
Gulyás Gergely: nem.
Mit tesznek először a lockdown után?
Szentkirályi Alexandra: kislányom dédnagypapáját látogatjuk meg.
Gulyás Gergely: éttermi vacsora.
Makovecz-templom. Mit gondol a kormány?
Gulyás Gergely: a terv évek óta ismert. Ez egy nagy katedrális lenne, Makovecz Imre hagyatéka egyedülállóan értékes, egyelőre a kormány az üggyel nem foglalkozott.
„Brüsszel hibájából” vagyunk lemaradva a vakcinációban a külügy szerint. Szerzünk-e be vakcinát külön úton, kezdeményezte-e ezt Magyarország az EU-ban?
Gulyás Gergely: az EU tagjaiként kénytelenek voltunk elfogadni a szabályokat. Időben csak később vehetünk vakcinát. A németek kötöttek le 30 millió vakcinát a közösség rosszallását kiváltva, de ettől még a szabály az szabály. Magyarország ezért fordul kelet felé. Közben drukkolunk az EU-nak. Az ár most másodlagos kérdés, mivel a zárás nagyon nagy kárt okoz most mindenkinek. Jellemző, hogy az AstraZeneca vakcináját a britek már engedélyezték, az EU meg még nem. De nem kívánunk most a leghangosabbak lenni, legyen az a bajor miniszterelnök.
Hány egyetem kerül még alapítványi fenntartási formába?
Gulyás Gergely: a jogszabályokat a kormány elfogadta. Egyetlen olyan egyetem nincs, amelyet átalakítunk akkor, ha ezt az egyetem vezetése, szenátusa nem támogatja.
A Kormányinfó véget ért.
Köszönjük kitartó figyelmüket!